Leyla Zana: Sizler Kürdistan’ın beynisiniz

Nevruz'da Öcalan'lı sinevizyon gösterisi...

Diyarbakır’daki nevruz kutlamalarında İmralı’da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın 10 dakika süren sinevizyon gösterisi yapıldı. Öcalan’ın nevruz mesajı avukatları tarafından okundu.

Kapatılan DEHP eski Milletvekili Leyla Zana, Nevruz kutlamalarındaki konuşmasını Kürtçe olarak yaptı. Konuşmasında isim vermeden İmralı ve diğer cezaevinde bulunanların nevruzunu kutlayan Zana, şöyle dedi: “Sizler Kürdistan’ın beynisiniz. Siz de biliyorsunuz ki, sizler bir karar verirsiniz hepsini etkiler. Sizler bir adım atarsanız biliyorsunuz ki bütün Kürtler aynı yoldadız. Bütün Kürdistan sizinledir. Bugün nevruzdur. Nevruz Kürtlerin varlığıdır, Nevroz Kürdün kendisidir Kürdün rengidir.

4 Parça Kürdistan’da nevruz bütün Kürdistan halkına kutlu olsun. İmralı zindanından, mahabat zindanına kadar bütün özgürlük tututlular sizinde nevruzunuz kutlu olsun. Yüreğimizin yarası çocuklarımız, 10 yaşındaki çocuklarımızın kendinizi Amed’in zindanındaki çocuklar, beyinleri büyük olan yürekleri sıcak olan ancak yaşça küçük olan çocuklarımız sizlere kurban olayım. Sizler küçüksünüz ama amacımız büyüktür. Yüreğiniz ve umutlarınız her zaman ayaktadır. Sizleri esir aldılar. Utansınlar ve Allah’tan korksunlar, 7 yaşındaki çocuklardan utansınlar. Ne kadar savaş yaşanırsa yaşansın hiç kimse, hiç bir devlet hiç bir düşmanlık 12-15 yaşındakti çocukları tutuklamamışlar. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’ına, bu halktan hiç utanmıyormusunuz, Allah’tan, Peyamber’den korkmuyorsunuz? Çocuklarınız kucağınızda, bizimkiler ise zindanlardadır. Ben bilmiyorum, anlamıyorumda acaba Kürtlerin zararı hangi halka, hangi devlete zararı dokunmuştur? Brüksel’den, Ortadoğu’ya kadar Kürtler hiç kimseye zarar vermemiştir. NATO’dan da soruyorum, Kürtlere yönelik bu saldırılar niçindir? Kürt halkının başına neden çuval geçiriyorsunuz?”

Kazlıçeşme’de 15 bin polis görevli

AB’yi de eleştiren Leyla Zana, şöyle dedi: “Şimdi Türkiye AB gibi olmadı, AB Türkiye gibi oldu. Bizler bu soruların cevabını bekliyoruz. Biz barış isteyen bir halkız. Bizler onurlu bir halkız. Tarihimizde değerlerimiz varsa hep sahip çıktık. Biz hiç bir zaman gözümüzü başkasının çıkarına koymadık. Kimsenin elinden hakkını almadık. Kimseye haksız etmedik hiçbir zaman. Bizler yaralı bir halkız, biz yüzyıllardır baskı altındayız, el altındayız ama biz onurlu bir halkız. Roj TV için tutuklanan arkadaşlarımızı bıraksınlar. Eğer Kürtlerin sabrını denemek istiyorlarsa Kürtler sabırlıdır. Biz kimseye zarar vermek istemiyoruz. Bütün zamanlarda toprağını varlığını cihanın dostluğu için kullanmışlar. Bugün Kürtlerin şahi zamanıdır. Araplardan soruyorum, yüzyıllardır birlikte yaşıyoruz. Bir Arap sorumlusu hiç bir zaman nevrumuzu kutladı mı hayır etmedi. Ama inanıyorum ki önümüzdeki günlerde kutlayacaklar, Bizler Araplar, Kürtler, Türkler ve Farslar için eğer Kürtlerle dost olmak istyorsa onların kutlu günlerinde onlara ellerini uzatsınlar. Dostluk kardeşlik alışverişle olur. Hiç bir şey tek taraflı yürümez. Hiç bir şey tek taraflı olmaz. Ne savaş ne de barış tek taraflı olmaz. Biz istiyoruzki yaşamın ortağı olalım. Eğer bizler bugün ittifak yaparsak, bütün Kürdistan halkı yek vücut olursa, halkımızın çıkarları için birlik olursak ve toplanırsak, konferans yaparsak ulusal düzeyde, hiç kimse artık bizim başımıza çuval falan geçiremez. Kürtler ulusal bir konferansta birleşip kuvvetlenirse o zaman muhatapta olur. Bu bu halkın isteğidir. 3 ay önce Güney Afrika’ya gittim ve sordum acaba lideriniz nasıl cezaevinden çıkardınız ve yaşama ortak oldunuz diye sordum? Cevabı şuydu. Eğer sizler kendi aranızda kendi halkınızın çıkarınız için birliğinizi güçlendirirseniz, sizler kendi geleceğinizi kendiniz karar vereceksiniz dediler. Demekki biz en başından beri kendimiz için çaba sarf etmemişiz. Ulusal bir birlik için onurlu bir barış için özgür bir yaşam için hepimiz birlik olmalıyız. Bizim bu birliğimiz Ortadoğu’da örnek olur ve dünya barışı için emel oluşturur. Türkiye sorumlularına söylüyorum yeter artık”

ÖCALAN’IN SİNEVİZYON GÖSTERİSİ

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında İmralı’da ömürboyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın 10 dakika süren sinevizyon gösterisi yapıldı. Öcalan’ın nevruz mesajı avukatları tarafından okundu. Diyarbakır’da kutlamalara öğleden sonra katılan sayısı daha da artarken, alanda zaman zamanizdiham yaşandı. BDP’lilere göre kutlamalara katılanların sayası 400 bini aştı.