Leyla Zana’nın ‘Önderimiz İmralı’da sözüne soruşturma

Eski DEP milletvekili Leyla Zana hakkında "önderimiz İmralı’da" ifadesinden dava açıldı.

 Eski DEP milletvekili Leyla Zana’nın, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin Kürtler arasında siyasi bir deprem olduğunu söylemesi ve “önderimiz İmralı’da” ifadelerini kullanması nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.
DTP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarının Diyarbakır İstasyon Meydanı’ndaki mitinginde konuşan DEP eski Milletvekili Leyla Zana hakkında soruşturma başlatıldı.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden, mitingin görüntü kayıtlarını isteyerek incelemeye başlayan savcılık, söz konusu ifadelerin Zana tarafından sarf edildiğinin anlaşılması durumunda ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açacak.
Zana mitingde Kürtçe konuşmuş, şu ifadeleri kullanmıştı:
“Amed dört defa büyük adımlar attın. Bütün dünya halkları imrendi. İki adımın üzüntülü oldu, biri arkadaşımız Vedat Aydın’ı yolcularken yapılan adımdı. İkinci adım kültürün, dili için bir kaç kişi Meclis’e gönderdiniz. Üçüncü sefer de üzüntülüydü. Bütün Kürtlerin yüreğinde siyasi depremdi. 99’da önderimiz İmralı’daydı” Zana’nın bu sözleri üzerine miting alanını dolduran kalabalık “Biji Serok Apo” sloganları attı.
Zana dört bağımsız adayı Meclis’e gördemeninin Diyarbakır için bir diğer büyük adım olacağını ifade etti.