Liapis Eurovision için Türkiye’den destek istedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yunanistan Ulaştırma Bakanı Michael Liapis ile birlikte fuar açılışı yaptı.

5. Türkiye, Hazar ve Orta Asya Telekom ve Bilgi Teknolojileri Konferansı çok sayıda katılımcı ile Hilton Convention Center’da başladı. Bakan Yıldırım bu konferansın açılış konuşmasında telekominikasyon sektöründe yapılan çalışmaların ciddi bir gelecek oluşturacağını söyledi. Türkiye’de 2005 yılı itibarıyle 19 milyon sabit hat telefon kullanıcısı ve 3 mobil operatör bulunuduğunu belirten YIldırım, TBMM’de Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı’nın beklediğini ve yakında çıkarılacağını dile getirdi.

Konferansın, katılımcı ülkeler arasındaki ilişkileri üst düzeye çıkaracağını söyleyen Bakan Yıldırım, Türkiye’nin sektördeki gücüne işaret etti. 19 milyon sabit telefon kullanıcısının penetrasyonunu yüzde 27, mobil telefon kullananlarda ise yüzde 61 oludğunu belirten Yıldırım, bu oranların yapılan alt yapı çalışmaları ile daha da artacağını kaydetti.

Koferansın ardından Yunanlı meslektaşı Michael Liapis ile bir süre görüşen Yıldırım, daha sonra bilişim teknolojilerinin sergilendiği fuarın açılışını yaptı. Açılışı yapılan fuar ile şirketler için ürünlerini tanıtma imkanı bulduğunu belirten Bakan Yıldırım, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin de gelişmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yunanistan Ulaştırma Bakanı Liapis ise, Binali Yıldırım ile kişisel dostulukları bulunduğunu belirterek, 4 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yıldırım’ın Selanik’te yapılacak bir konferansa katılacaklarını söyledi.

Fuar çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, 4 Mayıs’ta imzalanacak anlaşmayla Güneydoğu Avrupa ülkelerinin ulaştırma alanında yapılacak faaliyetlerinin geliştirileceğini söyledi. YIldırım, TBMM’de bekleyen tasarının yasalaşmasıyla telekominikasyon sektörüne ciddi bir ar-ge finansmanı aktarılacağını, bu oranın GSMH’nın yüzde 1,8’ine çıkarılmasını amaçladıklarını kaydetti.

Yunan Ulaştırma Bakanı Liapis de, fuar çıkışında basın mensuplarının sorusu üzerine, Türkiye ile ilişkilerin son dönemde hızlı gelişmeler kaydettiğini söyledi. Yunanlı girişimcilerin Türkiye’de banka alması ile ilgili bir soruya Liapis, “Bunu özel sektör temsilcileri konuşmalı. Bu zamana iyi sonuçlar aldılar.” yanıtını verdi.

Eurovision şarkı yarışmasının bu yıl kendi ülkelerinde yapılacağını hatırlatan Yunanlı Bakan, “Biz sizi Eurovision’da desteklemiştik. Bu yıl da biz sizden destek bekliyoruz.” dedi. Yunan Bakan, 20 Mayıs’ta Atina’da düzenlenecek yarışmada Türkiye’nin Yunan şarkıcıya oy vermesini istedi.