Libya ile AB arasında vize krizi bitti

Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından dağıtılan AB Dönem Başkanı İspanya'nın bildirisinde, aralarında Libya lideri Kaddafi'nin de bulunduğu Libyalılara uygulanan Schengen vizesi kısıtlamalarının kaldırıldığı belirtildi.

Bildiride, Schengen alanı kara listesinde isimleri yer alan Libya vatandaşlarının isimlerinin bu listeden kesin olarak çıkartıldığı kaydedildi.

Bu bildiriden kısa bir süre sonra, Libyalı bir üst düzey yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada, Libya’nın Schengen alanındaki Avrupalılara vize kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı.

Adını açıklamak istemeyen yetkili, Libya’nın bu bildiriden memnun olduğunu ve Schengen üyesi ülkelerin vatandaşlarının ülke topraklarına giriş yasağını derhal kaldırdığını ilan ettiğini söyledi.

Bu arada Libya dışişleri bakanlığı yayımladığı bildiride, AB’nin söz konusu açıklamasının ardından İsviçre’nin “yenik düştüğünü” ifade etti.

Bakanlık ayrıca, Libya’nın Schengen alanındaki Avrupalılara vize kısıtlamalarını kaldırdığını da teyit etti.

Libya’nın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Şalgam, Aralık 2009’da Schengen’e dahil olan İsviçre’den, Libya lideri Muammer Kaddafi ve 187 üst düzey Libyalı yetkiliye karşı uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasını istemişti.

Muammer Kaddafi’nin oğlu Hannibal’ın Temmuz 2008’de, iki çalışanına kötü muamele ettiği gerekçesiyle İsviçre’de gözaltına alınması, iki ülke arasında krize neden olmuştu. Libya’nın iki İsviçreli iş adamının ülkeden ayrılmasını engellemesi krizi derinleştirmiş, İsviçre de üst düzey Libyalılar için kara liste oluşturmuştu.