Liderler oylarını nerede kullandılar? Ne dediler?

Gazeteci ordusunun takip ettiği liderler oylarını kullandıktan sonra birlik mesajları verdiler.

SEZER’DEN GAZETECİLERE OY SORUSU

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, milletvekili genel seçimlerinde oyunu, Ahmet Andiçen İlköğretim Okulunda 2073 Numaralı sandıkta kullandı.

Çankaya Birlik Mahallesindeki Ahmet Andiçen İlköğretim Okuluna saat 9.00’da sivil plakalı bir araç ile gelen Cumhurbaşkanı Sezer, eşi Semra Sezer ile okulun ikinci katındaki 2073 Numaralı sandığa gitti.

Görevlilere Anayasa Mahkemesi tanıtım kartını veren Cumhurbaşkanı Sezer, oyunu atarken ısrar üzerine gazetecilere görüntü verdi.

Soru üzerine, seçimin demokrasinin gereği olduğunu belirten Sezer, ”Ulusumuz, ülkemiz, Türkiye için hayırlı olsun” dedi.

Sezer ve eşi okuldan ayrılırken, bazı vatandaşlarla da ayaküstü sohbet etti. Vatandaşların alkışları arasında okuldan ayrılan Sezer, gazetecilere oylarını kullanıp kullanmadıklarını sordu.

BAYKAL OYUNU ANTALYA’DA KULLANDI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milletvekili genel seçimlerinde oyunu Antalya Lisesindeki 3275 numaralı sandıkta kullandı.

CHP Lideri Baykal, Antalya Lisesine kızı Aslı Baykal, CHP İl Başkanı Ömer Melli, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile birlikte geldi.

Baykal, oyunu kullanırken seçimin hayırlı olmasını diledi. Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Güzel bir seçim oluyor. İnşallah milletimizin yüzünü güldüren bir sonuç çıkar” dedi.

CHP Lideri, oy kullandığı Antalya Lisesinden, vatandaşların ”Başbakan Baykal” sloganları arasında ayrıldı.

AĞAR’IN İLGİNÇ TALEBİNE EŞİ KARŞI ÇIKTI

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, oyunu memleketi Elazığ’da kullandı.

Mehmet Ağar, sabah 09.30’da geldiği Sürsürü Mahalesi Vali Tevfik Gür İlköğretim Okulun’da saat 09.55’te 1260 nolu sandıkta oyunu kullandı.

Eşi Emel Ağar, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve DP Elazığ milletvekili adayları ile birlikte geldiği Vali Tevfik Gür İlköğretim Okulu’nda görevlilere hayırlı çalışmalar dileğinde bulunan Ağar, ardından oyunu kullandı. Eşi Emel Ağar’ın oyunu saldık başında açık şekilde kullanmasını istemesine rağmen Mehmet Ağar, “Herşeyin bir usülü vardır.” diyerek oyunu gizli bölmede hazırlayarak getirip sandığa attı.

Seçimin devlet ve millete hayırlar getirmesi dileğinde bulunan Mehmet Ağar, partililerin ‘Başbakan Ağar’ şeklindeki tezahüratları karşısında eliyle yaptığı işaretle seçim sandığının başında tezahürat yapmamalarını istedi. Oyunu kullandıktan sonra kısa bir açıklama yapan ve memleket, milete hayırlı bir seçtim olması temennisinde bulunan DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, “Türkiye her şeyden önemlidir. İnsanımız her şeyden önemlidir. Hepimiz için hayatta varlığımızın sebebi, Vatanımız ve memleketimizdir. Bu topraklarda yaşayan bütün insanlarımız ve milletimizin mutluluğudur. Bu seçimde inşallah bu mutluluğa büyük katkı yapacaktır.” şeklinde konuştu.

Mehmet Ağar, şöyle devam etti: “Millet huzur duyacağı gelecekten endişe etmeyeceği bir sonucu aldığı vakit, Türkiye’nin bu gününden daha güzel yarınları olacaktır. Biz buna dua ediyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Her şeyin hayırlısı olacak inşallah.”

Ardından eşi Emel Ağar ile birlikte alkışlar arasında salonu terk eden Mehmet Ağar, salonda kendisine sevgi gösterisinde bulunan çocuklara şeker ve para dağıttı. Okul çıkışında gazetecilerede teşekkür eden Ağar hayırlı çalışmalar dileğinde bulunduktan sonra Ankara’ya gitmek üzere havaalanına hareket etti. Ankara’da seçin sonuçlarını takip edeceklerini belirten Mehmet Ağar, “Şimdi Ankara’ya gidiyoruz, seçim sonuçlarını arkadaşlar takip eder, biz biraz dinlenmeyi hak ettik gibi gözüküyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın eşi Emel Ağar’da oyunu Ankara’da kullanacağını söyledi.

MUMCU OYUNU ANKARA’DA KULLANDI

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Noterler Birliği İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı. Partisinin seçime katılmamasından ötürü çok üzgün olduğunu belirten Mumcu, “Seçim sonuçlanıncaya kadar söz orucundayım. Bu akşam beş itibariyle iftarımı açarım. Yani söz orucu biter.” dedi.

Genel Başkanı Erkan Mumcu, eşi Işın Mumcu ve oğlu ile birlikte Noterler İlköğretim Okulu’nda saat 11.15’de 4399 Sayılı Sandık’ta oyunu kullandı. Oyunu veren Mumcu’nun işaret parmağına da seçim mürekkebi sürüldü.

Mumcu, oy verme işleminin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Seçimler hayırlı olsun” diyen Mumcu, seçimlerin Türkiye’de dengeleri değiştirecek bir sonuç yaratmayacağını söyledi. Mumcu, “Ülkenin istikametini değiştirecek sonuç yaratmayacaktır. Görülen o ki, Türkiye’nin banka özelleştirmeleri, enerji özelleştirmeleri, hipermarket zinciri özelleştirmeleri, medyada yabancı sermaye sınırının kaldırılmasıyla beklediği, gelecek olan 120 milyar dolar daha yabancı sermaye vardır. Bu aşağı yukarı 4 yıllık cari açığı finanse etmeye yetecek bir rakamdır. Türkiye’nin pazar olarak satın alınması süreci bitmeden anlaşılan o ki, Türkiye de siyasi dengeler değişmeyecektir. ” diye konuştu.

Mumcu, “ANAVATAN seçime katılmadı. Sizin tercihiniz ne yönde oldu?” şeklindeki bir soru üzerine ise, “Çok üzgünüm. Hislerimi tarif etmem mümkün değil. Ama biliyorsunuz seçim sonuçlanıncaya kadar söz orucu tutacağımı söylemiştim. Bu akşam 17.00 itibariyle ben iftarı açarım. Yani söz orucu biter. Önümüzdeki günler içinde geride bıraktığımız sürecin bütün hakikati ortaya çıkacaktır. Herkesle canlı yayında, isteyen herkesin katılacağı, her istenilen sorunun sorulabileceği bir muhasebe yapılacaktır. Ben 1 ay bu sürece gölge düşürmemek adına sustum. Hakkımda asla affetmeyeceğim (ne dünya da ne ahirette) dedikodular çıkartıldı. Sustum. Hakikaten sabır denilen şeyi iliklerime kadar hissettim. Yarın ola hayrola. Mevla görelim ne eyler ne eylerse güzel eyler.” dedi.

BÜYÜKANIT ÖNCE POSTER İMZALADI SONRA OY KULLANDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, oyunu eşi Filiz Büyükanıt ile Çankaya İlköğretim Okulu 1125 Numaralı sandıkta kullandı.

Çankaya İlköğretim okuluna saat 10.00’da gelen Orgeneral Büyükanıt, girişte vatandaşların alkışları ile karşılandı. Orgeneral Büyükanıt, okula gelişinde Buse Altaş isimli bir çocuğun uzattığı Atatürk posterini imzaladı.

Daha sonra 1125 Numaralı sandığa gelen Orgeneral Büyükanıt eşi ile birlikte oyunu kullandı.

Basının büyük ilgi gösterdiği Orgeneral Büyükanıt, oyunu kullanırken gazetecilerin bir şey söyleyip söylemeyeceğini sormaları üzerine, ”Hayır, bir şey söylemeyeceğim. Hayırlı olsun” dedi.
Orgeneral Büyükanıt okuldan ayrılırken, vatandaşlar sevgi gösterisinde bulunarak ”İyi ki varsınız” diyerek alkışladılar.
Bu arada, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’te aynı sandıkta oyunu kullandı.

YAZICIOĞLU OYUNU SİVAS’TA KULLANDI

Eski BBP Genel Başkanı ve Sivas bağımsız milletvekili adayı Muhsin Yazıcıoğlu, oyunu aday olduğu Sivas’ta kullandı.

BBP genel başkanlığından istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olan Yazıcıoğlu, oyunu kullanmak için Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Hacı Mehmet Sabancı Lisesi’nde sandık başına gitti.

Oyunu okuldaki 2148 nolu sandıkta kullanan Yazıcıoğlu, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, her şeyden önce vatandaşlık görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğunu ifade eden Yazıcıoğlu, şöyle dedi:

”Vatandaşımız sandığa giderek özgür iradesiyle oyunu kullanıyor. Sandıktan çıkana herkesin razı olduğu demokratik bir ortamda bu seçimlerin tamamlanmasını, sonuçlarının da Türkiyemiz için huzur, hayır, bereket, istikrar getirmesini temenni ediyorum.”

Ülkenin içinden geçtiği iç ve dış şartlar dikkate alındığında, Türkiye’nin kendine öz güvenini kazanması ve tüm sorunlarını demokrasi içinde çözmesinin her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirten Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

”Çünkü ülkede kurumlar arası diyalog yoksa ve yargı, yürütme, yasama erkleri yerli yerinde oturmamışsa sürekli bir ülkede kaos ve karmaşa görüntüsü varsa bundan en fazla terör örgütleri istifade ediyor, yabancı güçler istifade ediyorlar ve provokasyonlara açık bir ülke haline geliyoruz. Bunun için de mutlaka taşların yerine oturduğu, hukukun her şeye rağmen işlediği, iktidarların sandıktan çıkıp sandıkla gittiği bir Türkiye olması çok önemli. Temenni ediyorum ki ülkemiz böyle bir huzurlu döneme kavuşsun. Oyumu bu inanç içerisinde kullandım. Ülkemiz, memleketimiz için hayırlı olsun.”