‘Light sigara normallerden daha tehlikeli’

Hafif olduğu için daha sık tüketilen light sigaralar, normallerinden daha tehlikeli görülüyor.

Herkes İçin Spor Federasyonu Burdur İl Temsilciliği ‘Sigaranın zararları’ konulu bir panel düzenledi. Panele Burdur Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Evren Toprak, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Amiri Naci Avşar, Herkes İçin Spor Federasyonu İl Temsilcisi Hamza Boyacı ve İl Spor Müdürü Resul Alptekin katıldı. Belediye düğün salonunda verilen paneli, çoğunluğu öğrenci olmak üzere yalnızca 30 kişi izledi. Paneli organize eden Herkes İçin Spor Federasyonu Burdur İl Temsilcisi Boyacı, katılımın azlığından dolayı çok üzüldüğünü ifade etti. Gençlerin sağlıklı bir hayat sürmesi için bu tür organizasyonlar yaptıklarını bildiren Boyacı, 2006’da yapılan ilk etkinlikte şevklerinin kırıldığını aktardı.

Çocukların sigaraya içip içmemelerinde öğretmenler ile anne ve babaların büyük rolü olduğunu söyleyen Emniyet Amiri Naci Avşar, bu konuda çeşitli uyarılarda bulundu. Geçen yıl okullarda yapılan bir ankete göre öğrencilerin yüzde 60’ının ilk kez sigarayı evde kullandığını açıklayan Avşar, “Öğrenciler öğretmenlerini ve velilerini örnek alıyor. Sigarayı bırakamamaktan yakınan büyüklerin en azından küçüklere kötü örnek teşkil etmemesi gerekiyor. Burdur’da uyuşturucu madde kullanımı çok az ancak sigara ve alkol için aynı şeyi söylemek mümkün değil.” diye konuştu.

Panelin son konuşmasını yapan Burdur Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Toprak ise sigara firmalarının light sigara ile vatandaşı kandırdığını söyledi. Light sigaraların içinde de en az normalleri kadar zararlı madde bulunduğunu vurgulayan Toprak, bunların normallerden daha tehlikeli olduğunu savundu. Light sigaraların içiminin kolaylaştırıldığını bu yüzden daha sık kullanıldığını dile getiren Toprak, “Light sigara zararsızdır düşüncesi yanlıştır. Light sigara içimi hafifletildiği için daha fazla içiliyor. Aslında bunlar normal bir sigaradan daha az zararlı değildir. Bayanlarda Akciğer kanserinin artmasının en önemli sebeplerinden birisi light sigaralardır.” şeklinde konuştu.

Sigaranın içinde 3 binden fazla maddenin bulunduğuna dikkat çeken toprak, bunların erkeklerde prostat, kadınlarda ise rahim kanseri dışında tüm hastalıklara sebep olduğunu vurguladı. Kişi kendi istemedikçe sigarayı bırakamayacağı sözlerine ekleyen Toprak, “Sigarayı bırakma hapı veya ilacı diye bir şey yok. Kimseye sigarayı zorla bıraktıramazsınız. Kişi önce kendisi bırakmayı istemeli ve bunu başarabileceğine inanmalıdır.” dedi. Burdur Devlet Hastanesi’nde sigarayı bıraktırma polikliniğinin bulunduğunu hatırlatan Toprak, isteyenlerin buraya müracaat edebileceğini bildirdi.