Linden; ‘Hükümetin AB istegini görüyoruz’

ISTANBUL (CIHAN)-13 Kas 2005 - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Baskani Rene van der Linden, Türkiye'nin Avrupa Birligi (AB) üyeliginden korkulmamasi gerektigini belirttti."

Resmi ziyaretinin ardindan dün Hollanda’ya dönen Linden, Atatürk Havalimani’nda basin toplantisi düzenledi. Türkiye ziyaretinin iki sebebi oldugunu söyleyen Linden, “Birincisi, Türkiye’nin Avrupa ailesine mensup oldugunu bir kez daha vurgulamak. Ikincisi ise Türk hükümetini devam etmekte oldugu reformlari sürdürmesi ve süratlendirmesi konusunda yüreklendirmek. Sunu söyleyebilirim ki Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi hem Türk hükümetine hem de muhalefetine tam olarak bir inanç içersindedir. Bir baska deyisle hem hükümetin hem de muhalefetin AB üyesi olmak istedigini görüyoruz ve bunun için gerekenleri yapacaklarina inancimiz tamdir. Bunu sadece AB için degil Türk vatandaslari için de yapmak istediklerini görüyoruz.” dedi.

“Türkiye çok degisti”

Ziyareti sirasinda dini liderler, muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluslarinin temsilcileriyle görüstügünü belirten Linden söyle devam etti: “Sivil Toplum Kuruluslari hem AB hem de Avrupa Konseyi içersinde çok önemli yer tutmakta. Çünkü sivil toplumun esas temsilcisi olarak onlarla görüsmeyi ve iletisim halinde olmayi önemli kabul ediyorum. Ayni zamanda TÜSIAD’in baskan ve baskan yardimcisiyla olan görüsmelerimde de gördüm ki Türkiye’deki reformlar ekonomiyi de olumlu yönde etkilemekte ve Türkiye bundan 10 yil önce bulundugundan çok daha farkli ve güçlü bir konumda. Ayni sekilde görüstügümüz konular içinde güçlü bir ekonominin Türkiye’deki reformlari daha güçlü kilacagi konusunu da tartistik.”

Kültürler arasi ve dinler arasi diyalogun önemini görüsmeleri sirasinda bir kez daha tesbit ettigini vurgulayan Linden, “Fransa’da devam eden olaylar da bize gösteriyor ki Avrupa Konseyi olarak bizler toplumdaki dislanmisligi ve yoksullugu engellemek için mücadelemize devam etmeliyiz. Ben Fransa’daki durumu dinler arasi bir çatisma olarak görmeyi reddediyorum.” diye konustu.

Türkiye’nin AB’ye girisinden dolayi endise duyanlara da seslenen Linden sözlerini söyle sürdürdü: “Özellikle Almanya’da ‘Türkiye AB’ye girdigi takdirde Türkiye’den bugünkinin de ötesinde bir isgücü akisi olacaktir’ seklinde düsünenlere katilmiyorum. Çünkü bence su anda içinde bulunduklari topluma entegre olmamis olanlar ya da 10-15 yil içerisinde içinde bulunduklari topluma entegre olmamis olanlar bu süreç zarfinda gelmis olduklari ülkelerine geri dönmek isteyeceklerdir. Çünkü içinde bulunduklari ortamda kendilerini evde ve rahat hissetmeyeceklerdir. Bu durumu biz Ispanya ve Portekiz örneginde de gördük. Dolayisiyla Türkiye’nin AB üyeliginden bu baglamda korkmaya gerek yoktur diye düsünüyorum. Son olarak Türkiye eger bu yolda devam edecek olursa ekonomisini güçlendirmeye devam edecek olursa olumlu gelismeler olacaktir. Ayni sekilde Avrupa’nin da sorunlarinin üstesinden gelebilmesi için sosyal güvenlik sistemini güçlendirmesi gerekir.”

“Türban Türkiye’nin iç meselesi”

Gazetecilerin sorularini da yanitlayan Linden Avrupa Insan Haklari Mahkemesi (AIHM)’nin Leyla Sahin davasinda verdigi kararla ilgili olarak yaptigi degerlendirmede, “Çok açik ve net bir cevap verildi. Oy birligiyle alinmis bir karardi. Benim katildigim toplantilarda edindigim izlenim suydu. Bu karardan memnun olanlar vardi. Daha az memnun olanlar ya da memnuniyetsizligini dile getirenler vardi. Ama bu, Türk toplumunun kendi içerisinde halletmesi gereken bir meseledir.” dedi.