Lise öğrencilerine ‘madde bağımlılığı’ semineri verildi

Şırnak'ın Silopi ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine 'madde bağımlılığı' semineri verildi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine ‘madde bağımlılığı’ semineri verildi.

Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ile Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine yönelik ortak seminer düzenledi. 4 gün sürecek seminerde ilçe genelindeki 8 lisede eğitim seminerleri verilecek. Seminerlerden ilki Senan İdin Anadolu Lisesi ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde verildi. Yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı seminerde Şırnak Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli polis ekipleri madde bağımlılığını engellemek ve önlemek amacıyla öğrencilere yönelik ‘madde bağımlılığı’ konulu seminer verildi.

Seminerde, madde bağımlılığı, suçun gençlerin hayatına etkisi, sokakta öğrencileri bekleyen tehdit ve tehlikeler, madde bağımlılığını önlemeye yönelik olarak risk grubu içinde bulunan lise öğrencilerine nasıl bağımlı hale geldiği, bağımlı kişi nasıl anlaşılır, madde bağımlısı olan kişilerde görülen davranış değişiklikleri, bağımlılıktan nasıl kurtulabilir konuları anlatıldı.

Silopi TEM Büro Amirliği tarafından suça sürüklenen öğrencilere suç ve şiddet konusunda seminer verildi. Slayt gösterileri eşliğinde verilen seminerlerde öğrenciler merak ettikleri soruları polislere sorma fırsatı buldu. Seminerde okullarda şiddet olaylarına karşı çok sayıda olayın yaşandığı ve bu olaylara maruz kalınmaması için çözüm yolları anlatıldı. Bu tür durumlar ile karşılaşılması durumunda 155 polis imdat ve Emniyet Müdürlüğü’ne başvurulabileceği belirtildi.