Lisede başörtüsü tartışması

İspanya'da bir lisede başörtüsü takan bir kız öğrencinin okula girmesine izin verilmemesi çok sert tartışmalara neden oldu.

Başkent Madrid’in Pozuelo Alcorcon ilçesindeki lisede 16 yaşındaki İspanya vatandaşı Najwa Malha’nın üç haftadır okuluna gidememesi basında geniş yankı bulurken, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden açıklamalar yapıldı.

İktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), konunun basında tartışılmasına tepki gösterdi. Başörtüsünün İspanya’da hiçbir zaman sorun haline dönüşmediğini kaydeden iktidar partisi, “kurallara saygı gösterilmesi gereğine” vurgu yaptı ve bu Müslüman kız öğrencinin eğitimini sürdürmesinin önemine işaret etti.

Ana muhalefet Halk Partisi’nin (PP) Meclisteki göçmenlerle ilgili sözcüsü Rafael Hernando ise başörtüsünün “İslam’ın simgesi” olduğunu belirterek, “İspanya’ya yeni gelen bu radikaller, inançlarını diğerlerine zorla kabul ettirmek istiyorlar. Başörtüsü, İspanyol toplumuna kabul ettirilemez ve okullarda normalmiş gibi algılanamaz” ifadelerini kullandı.
İspanya’daki İslam Komitesi ve diğer İslami sivil toplum örgütleri ise öğrenciye destek çıkan açıklamalarda bulunarak, başörtüsünü bir insan hakkı olarak nitelendirdi. Pozuelo Alcorcon ilçesindeki okulda okuyan bazı kız öğrenciler de bugün başörtüsü takarak okula alınmayan öğrenciye destek mesajı verdi. Bununla birlikte okul yönetimi, bugün yaptığı toplantının ardından, her şeye rağmen başörtüsü yasağının geçerli olduğunu ve başörtüsü takan öğrencilerin okula alınmayacağını duyurdu. İspanya’daki mevcut kurallara göre başörtüsü konusunda karar tamamen okul yönetimlerine bırakılırken, bazı okullarda hiç tartışma olmadan başörtüsüyle okula giden öğrencileri görmek mümkün olabiliyor.