Liselerde AIDS’le mücadele için UYAD kulüpleri kurulacak

AIDS ile Mücadele Dernegi Egitim Komisyonu Baskani ve Ege Üniversitesi (EÜ) Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selmin Senol, uyusturucu ve AIDS ile mücadelenin bütün disiplinlerin isbirligiyle yapilabilecegini belirtti.

Liselerde gençlerle birlikte Uyusturucu ve AIDS ile Mücadele (UYAD) kulüpleri kurularak Dünya Saglik Örgütü’nün önerdigi akran egitimi programlarinin gerçeklestirilmeye çalisilacagini açiklayan Yrd. Doç. Dr. Senol, bütün gençleri kendi okullarinda kurulacak bu kulüplerde yer almaya davet etti.
Her yil 1 Aralik Dünya AIDS Günü’nün daha çok anlam kazandigini belirten Senol, “Çünkü dünyada AIDS olgulari artmakta, çocuklar, gençler ve toplumun diger bireyleri tehdit altinda kalmaktadir. Uyusturucu ve AIDS, özellikle gençligi ciddi bir tehdit altina almistir. Oysa toplumlar, gençligin beden, ruh, zihin ve sosyal anlamda saglikli olmasindan sorumludur. Bugün korunmasi gereken hedef kitle arasinda gençler, anne adaylari, bebekler ve çocuklar gelmektedir. Günümüzde toplumun bütün bireylerinin kadin erkek ayirmadan uyusturucu ve AIDS’ten korunma bilgilerine sahip olmasi gerekmektedir.” diye konustu.
Herkese açik olan dernegin 243 60 70 numarali telefondan bilgi alinabilecegi, danismanlik ve gizli tahlil amaciyla müracaat edilebilecegi bildirildi.