Liselere de ücretsiz kitap müjdesi!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2006-2007 eğitim öğretim döneminde ücretsiz kitap çalışmasının genişletilerek, liselere de 3 milyona yakın kitap dağıtılacağı müjdesini verdi.

Manisa’nın Soma ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İlçe Teşkilatı’nın kongresine katılan bakan Çelik, ücretsiz kitap uygulamasının, başlarda bazı kesimler tarafından alay konusu edildiğini hatırlatarak, “Uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanacağını söylemelerine rağmen biz 60 bin noktaya ücretsiz kitap dağı tarak haklılığımızı ortaya koyduk. Hamdolsun, hiç hatasız ücretsiz ders kitaplarını yaklaşık 3 milyon 500 öğrenciye ulaştırdık. Bunlar tesadüfle ifade edilebilir mi? Ücretsiz kitap dağıtımı uygulamasını bu yıl liselere de yayarak genişleteceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin baştan başa okul inşaatlarıyla dolduğuna dikkat çeken Çelik, inşaatı devam eden okul sayısının 15 bin olduğunu kaydetti. Bunların tamamlanmasından sonra derslik sayısının 86 bin olacağını ifade eden Çelik, “Cumhuriyet tarihinde böyle birşey yoktur. Manisa’da son üç yılda 600’den fazla derslik tamamlanarak öğrenime açılmıştır.” dedi.

Hüseyin Çelik, Soma’da yapımı yıllardır devam eden Anadolu Öğretmen Lisesinin önümüzdeki eğitim öğretim yılına yetiştirmeye çalışacaklarını anlattı. Çelik, Manisa’da Halk Eğitim Merkezi yapımını da 2006 yatırım programına aldıklarını söyledi.

Son iki yıldır Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin bir numara olduğunun altını çizen bakan Çelik, “Eğitim geleceğe yatırımdır, istikbale yatırımdır. Biz konsolide bütçenin yüzde 10’unu ayırdığımız halde bakanlığın bütçesi ancak 15 milyar dolardır. Bu yetmiyor. Fransa eğitime yüzde 10 ayırdığı zaman rakam 86 milyar dolar ediyor, çünkü onun ekonomik pastası daha büyük. Biz de ne yapıp edip ekonomik pastamızın ebadını büyüteceğiz ki ihtiyacımız olan rakamlara ulaşabilelim.” şeklinde konuştu.