Liseli gençler YÖK’ü protesto etti

ISTANBUL - Kendilerine Proleter Devrimci Gençlik adini veren bir grup liseli, Yüksekögretim Kurumu (YÖK)'nu kurulus yildönümünde protesto etti.

Kendilerine Proleter Devrimci Gençlik adini veren ve çogunlugu liseli gençlerden olusan yaklasik 15 kisilik grup ögle saatlerinde Taksim Galatasaray Meydani’nda toplandi. “YÖK’e hayir” yazili dövizler tasiyan grup adina

basin açiklamasi Yusuf Kalkan tarafindan yapildi. Elindeki metni okumakta güçlük çekten Yusuf Kalkan, 25 yildir 12 Eylül askeri darbesinin izlerinin üniversitelerin üzerinde bir gölge gibi varligini korudugunu söyledi. YÖK’ün cuntanin topluma giydirmek istedigi elbisenin üniversitelerin payina düsen kismi oldugunu iddia eden Kalkan, YÖK sayesinde bilimin özgürce gelisiminin engellendigini, egitimin ticarilestigini, özel üniversitelerin ya da liselerden bozma tabela üniversitelerin üredegini öne sürdü.

Üniversitelerin özgürlesmesi için YÖK’ün biran önce kaldirilmasi gerektigini dile getiren Kalkan, YÖK’ün kaldirilincaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini ifade etti. “Parali egitime hayir, YÖK’ e hayir ” seklinde sloganlar atan grup basin açiklamasinin ardindan olaysiz bir sekilde dagildi.