Liseli katile 10 yıl hapis

Adana'da üzerine kibrit yakıp attığı iddiasıyla Mahmut Baysar’ı (18) bıçaklayarak öldürmekten yargılanan C.D (17), 10 yıl hapis cezasına mahkum oldu.

ÖSS’ye hazırlanmak için kent merkezindeki bir dersaneye giden Çağrıbey Lisesi 11’nci sınıf öğrencisi Mahmut Baysar, iddiaya göre, 8 Ocak 2006’da dersane kantininde kibrit yakma oyunu yüzünden İbrahim Atalı Lisesi 11’nci sınıf öğrencisi C.D. ile tartıştı.

Tartışma dersane öğretmenlerinden Semih Tanacı tarafından büyümeden önlendi. El sıkışıp barışan iki öğrenci dersane çıkışı yeniden kavga edince C.D., Baysar’ı bıçakladı. AKP Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya ve Çetinkaya Mağazaları zinciri sahiplerinin ablaları Necla’nın kızı Sultan Baysar’ın oğlu olan liseli Mahmut Baysar hastanede yaşamını yitirdi.

Polise teslim olup tutuklanan ve Adana 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan C.D., karar duruşmasına çıktı. C.D.’nin yaşının 18’den küçük olması nedeniyle duruşma basına kapalı yapıldı. Duruşmada son savunmasını yapan C.D., Baysar’ın kazayla ölümüne neden olduğunu belirterek, “Kibrit atarak ilk hareketi başlatan ve tehdit eden kendisiydi. Zorla kolumdan tuttu. Olay yerine götürüp kafa atıp bıçak çekti. Ben bıçağı alırken yaralandı. Öldüğünü sonradan öğrendim” dedi.

Mahkeme heyeti, liseli katil zanlısını önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Tahrik altında cinayeti işlediği gerekçesiyle cezasını önce 21 yıla, yaşının küçük olması ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezası 10 yıla indirildi.

Bir yılı aşkın süredir cezaevinde tutuklu bulunan C.D. yaklaşık 5 yıl daha cezaevinde yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşacak.