Liselilere ücretsiz ders kitabı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2006-2007 eğitim yılın başında lise öğrencilerine de ücretsiz ders kitabı verileceğini açıkladı.

AK Parti Ankara İl Kongresi’nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 Kasım seçimlerinde devraldıkları Türkiye ile şimdiki Türkiye arasındaki farkları anlattı. Zorunlu tasarruf hesaplarında biriken 14.5 katrilyon liranın hak sahiplerine ödendiğini ifade eden Erdoğan, “Biz iktidara geldiğimzde bu para yerinde yoktu. Bu paranın yerinde yeller esiyordu. 20 Haziran itibariyle tamamı ödenmiş olacak” dedi.

İmar Bankası’na parasını yatırıp bankaya el konulmasından sonra mağdur duruma düşen imarzedelere 6.5 katrilyon TL ödendiğini dile getiren Erdoğan, 2007 yılı Ocak ayı itibariyle İmar Bankası ödemelerinin de tamamlanacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, zaman zaman partilerine yönelik “AK Parti IMF uşağı” şeklinde eleştiriler yapıldığını hatırlatarak, “AK Parti, bu millete hizmet etmekten başka herhangi bir derdi olmayan bir partidir. AK Parti’ye uşaklık isnat edenler kendilerine baksınlar” diye konuştu.

Türkiye’nin, IMF’nin 29 kurucu ülkesinden biri olduğunu, kendilerinden önceki iktidarlar döneminde sık sık stand-by anlaşmaları ile IMF’den borç alındığını vurgulayan Erdoğan, “Biz iktidara geldiğimizde Türkiye’nin IMF’ye borcu 23.4 milyar dolardı. Bunu bizden önceki hükümetler borçlandı. Kim bunlar? Bunların içinde ANAP’ı var, CHP’si var, DYP’si var, MHP’si var, DSP’si var, yani hepsi var. Şu an IMF’ye 11 milyar dolar borç var. İktidara geldikten sonra yaklaşık 18 katrilyon TL’lik ödeme yapmışız” şeklinde konuştu.

İktidara geldiklerinde Merkez Bankası’nda 26 milyar dolarlık kaynak bulunduğunu, bunun şimdi 60 milyar dolara çıktığını dile getiren Erdoğan, “İktirada geldikten sonra yaklaşım 90 katrilyon TL paramızın üzerine para katmışız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Türkiye’ye güveniyoruz, Türkiye de bize güvensin. Artık hortumcuların hortumu da kesilmiştir. Bunu da böyle bilin. Zaman zaman farklı sesler çıkıyor ya, çatlak sesler çıkıyor ya, bunun nedeni hortumların kesilmesidir. Ezberleri vardı, ezberleri bozuldu” diye konuştu.

“ÜLKENİN İYİ GİDİŞİNİ HAZMEDEMEYENLER VAR”

İktidara geldikten sonra iç borçlanma faizinin yüzde 69’dan yüzde 13,5’e düştüğünü, yüzde 30’dan devraldıkları enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini belirten Erdoğan, ülkenin iyi gidişini hazmedemeyenlerin bulunduğunu savundu. Dünyadaki konjonktürel gelişmeler sebebiyle bu göstergelerde birkaç puanlık yükselmenin yaşanabileceğine işaret eden Erdoğan, “Bu durum geçecek ve eski rakamlar tekar oturtulacak. Mali disiplinden taviz vermeyen, emin adımlarla geleceğe yürüyen bir Türkiye var” dedi.

Yaptığı yurtdışı gezilerine, ‘Bir Başbakan bu kadar çok gezer mi’ şeklinde eleştirilen yapıldığını hatırlatan Erdoğan, “Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde bu anlayış yoktur. Bu ilkel kabilelerin ilkel anlayışıdır. Hala bu anlayışta olanlar var” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, iktidara geldikten sonra ilköğretimdeki öğrencilere ücretsiz kitap uygulaması getirdiklerini, eğitim yılı başında tüm ilköğretim öğrencilerinin kitaplarını sıralarının üzerinde hazır bir şekilde bulduklarını anlattı. Lise öğrencilerinin, ‘Biz kitaplarımızı parayla bile bulamıyoruz’ diyerek şikayetlerini dile getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, 2006-2007 eğitim yılı başında lise öğrencilerine de ücretsiz kitap uygulamasına geçileceğini, bu konudaki kararın Bakanlar Kurulu’nda alındığını bildirdi. Muhalefetin, bu uygulayayla ilgili olarak, ‘Fakire veriyorsunuz anladık da, zengine niye veriyorsunuz’ dediğini belirten Erdoğan, “AK Parti’nin zihniyetinde zengin öğrenci, fakir öğrenci ayrımı yoktur” dedi.