Livni’den İran’a karşı çağrı

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İran’a, nükleer programını sona erdirmesi için sert yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.

Livni, üst düzey İsrailli yetkili olarak ilk kez Güney Kore’ye yaptığı ziyaretinde düzenlenen basın toplantısında, İran’ı nükleer programını durdurmaya ikna etmek için gösterilen uluslararası çabaları desteklediklerini söyledi.

Livni, bundan sonraki adımın, “İran’a karşı gerçek sert yaptırımlar” olması gerektiğini kaydetti. Kuzey Kore’nin geçen yıl ekimdeki nükleer denemesinden sonra kabul edilen BM yaptırım kararını da desteklediklerini belirten Livni, Tahran ile Pyongyang arasındaki ilişkilerin, gelecekteki nükleer silahsızlanmayla ilgili endişeler doğurduğunu söyledi. Livni, kitle imha silahlarının yayıldığını ve bu tür devletler arasında bu tür silahları elde etmek için işbirliği yapıldığını görmenin istedikleri en son şey olacağını ifade etti.

Hizbullah ile İsrail arasında geçen yıl çıkan çatışmadan sonra Lübnan’ın güneyine yerleştirilen uluslararası barış gücüne ülkelerin katkıda bulunmasını desteklediklerini belirten Livni, bu güce asker gönderecek ülkelere yardımcı olmak için işbirliği yapacaklarını söyledi. Livni, Lübnan’daki uluslararası gücün görevinin, İsrail değil Hizbullah ile mücadele etmek olduğunu kaydetti.

Güney Kore’deki temasları çerçevesinde Başbakan Han Myeong-sook ve Dışişleri Bakanı Song Min-soon ile görüşen Livni, ülkeler arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi ve güçlendirilmesi için çok çalışılması gerektiğini söyledi.