Lobi için ilk TBMM heyeti ABD’de

TBMM üyelerinden oluşan bir heyet, ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan Ermeni tasarısı konusunda Kongre ve yönetim yetkilileriyle görüşmeler yapmak üzere Washington'a geldi.

TBMM heyetinde, AK Parti’den Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Edirne Milletvekili Necdet Budak ve Erzurum Milletvekili Muzaffer Gülyurt, CHP’den de Samsun Milletvekili Haluk Koç ile Denizli Milletvekili Mehmet Neşşar yer alıyor.

TBMM heyeti, Washington’daki temaslarında ağırlıklı olarak, Temsilciler Meclisi üyeleri ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelecek.

İki heyet daha Washington’a gidecek

Ardından ikinci bir TBMM heyetinin mart ayı ortalarında,üçüncü heyetin de mart sonuna doğru aynı amaçla Washington’u ziyaret etmesi öngörülüyor.

Heyet mensuplarının, muhataplarına, geçen yüzyıl başlarında meydana gelen Ermeni olaylarının soykırım olmadığını ve tasarının geçmesi durumunda Türk-Amerikan ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini anlatacakları belirtiliyor.

Önceki iki haftada da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Washington’a ardı ardına yaptıkları ziyaretlerde Ermeni tasarısı konusu gündemin en üst sıralarında yer almıştı.