Loğoğlu: ‘Kürdistan’ ibaresi Barzani’ye verilmiş çiçektir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşmasında 'Kürdistan' ibaresini kullanmış olmasının Barzani'ye verilmiş dördüncü demet bir çiçek olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki konuşmasında ‘Kürdistan’ ibaresini kullanmış olmasının Barzani’ye verilmiş dördüncü demet bir çiçek olduğunu söyledi.

    Başbakan’ın Diyarbakır’daki konuşmalarına değinen Loğoğlu, “Sayın Başbakan’ın konuşmasında ‘Kürdistan’ ibaresini kullanmış olması Barzani’ye söz verilen ikinci üçüncü dördüncü demet bir çiçektir. Bu çiçek olarak kalsa zararı yok. Bu mesaj Türkiye bakımından olumlu bir mesaj değildir. Bölgenin adı ‘Kürdistan’dır doğru. Irak anayasasında da bu şekilde tabir ediliyor. Kürt meselesinin bütünü bakımından Kürdistan tabirinin 4 parçadan oluştuğu bunun bir parçasının Kuzey Irak’taki bölge olduğu şeklinde anlamalar var. Bunlar duyarlı hassas ibarelerdir. O bakımdan herkesin çok dikkatli olması lazım.” diye konuştu.

    Genel af tartışmalarına da değinen Loğoğlu, “Af konusuna gelince Sayın Başbakan kendisini çok usta zannediyor gündem değiştirmekte. Gündem değiştirmek bir marifet değil. Gündem oluşturmak bir marifet. Oluşturulan gündeme sahip çıkmak bir marifet. Şimdi de ‘Dağlardan inecek, cezaevleri boşalacak’ tabiri bir genel af çağrısı yaptığı şeklinde yorumlanmaktadır. Benim bu konuda CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak söyleyebileceğim bir şey yok. Neden yok? Çünkü bu konuyu yetkili organlarla konuşmuş değilim. Önümüzdeki günlerde bunu yaparız. Parti sözcümüz tarafından gerekli açıklama yapılabilir.” diye konuştu.