Lojman cinayetinde umutlar Çakici’da

Eski milletvekili Erol Güngör’ün oglu Mustafa Göngör’ün 14 yil önce TBMM lojmanlarinda öldürülmesini aydinlatmak için kurulan komisyon, Alaattin Çakici’yi dinleme karari aldi.

Lojman cinayetini arastiran komisyonunun önceki gün yapilan toplantisina Demokratik Sol Parti eski milletvekilleri Salih Dayioglu ve Yekta Açikgöz ile Milliyetçi Hareket Partisi eski milletvekilleri Ali Güngör ve Murat Akin da katildi. Çete komisyonu adina 2000 yilinda Çakici ile yaptiklari görüsme hakkinda bilgi veren eski vekiller, Çakici’nin, Mustafa Güngör cinayetine iliskin bazi iddialarda bulundugunu ileri sürdü. Bunun üzerine Çakici’yla görüsme karari alan komisyon üyeleri, yarin Tekirdag F Tipi Cezaevi’ne giderek ünlü mafya babasinin bilgisine basvuracak. Milletvekilleri, Tekirdag’dan sonra Istanbul’a geçerek bazi kisi ve kurumlarla görüsmeler yapacak. 2004 yili Temmuz ayinda Avusturya’da yakalanan Alaattin Çakici, Türkiye’ye getirilmesinin ardindan ilk kez böyle bir görüsmeye katilacak. Organize suç örgütü kurmakla suçlanan Çakici’nin komisyon üyelerine Mustafa Güngör cinayetini aydinlatici bilgi verip vermeyecegi merak ediliyor.

DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde Mesut Yilmaz, Günes Taner ve Eyüp Asik’in “çetelerle isbirligi yaparak devletin mafyayla mücadelesinin basariya ulasmasini engelledikleri” gerekçesiyle Yüce Divan’da yargilanmalari istemiyle kurulan sorusturma komisyonu, Alaattin Çakici ile o dönemde tutuklu oldugu Kartal Cezaevi’nde görüsmüstü. 3 Kasim 2000 tarihinde yapilan görüsmede, Çakici iki kez kayit cihazinin kapatilmasini istedi. Çakici’nin bu bölümlerde Erol Evcil ve lojman cinayeti hakkinda açiklama yaptigi ileri sürülmüstü. Yasananlar, komisyonun tutanaklarinda, “Sunlari kapatin’ bir sey söyleyeyim size.” seklinde yer aldi. Kaydedilmeyen konusmalar bugüne kadar sadece iddia olarak kaldi. Ancak önceki gün komisyona bilgi veren eski milletvekillerinin, ünlü mafya babasinin lojman cinayetine iliskin bilgi verdigini söylemeleri Meclis kulislerini hareketlendirdi. Çakici’nin ‘eski bir basbakanla baglantili oldugu için’ lojman cinayetinin çözülemedigini ileri sürdügü belirtilmisti.