Lokmacı geçidi bugün yıkılıyor

Türkiye’de de tartışmalara yol açan Lefkoşa’daki Lokmacı Barikatı’nda bulunan üst geçidin yıkılması çalışmalarına bugün başlanacağı açıklandı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Lefkoşa’nın kuzeyini güneyinden ayıran Lokmacı Barikatı Kapısı önündeki üst geçidin sökülüp taşınması çalışmaları bugün başlıyor. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin üstleneceği çalışmanın kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Cuma günü Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantılarda üst geçit meselesi ele alınmıştı. Talat, Ankara’daki temaslarının ardından geçidin kaldırılacağını, bu konuda fikir birliği sağlandığını açıklamıştı. Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, adımların karşılıklı atılması gerektiğini belirterek Türk tarafının geçidin kaldırılmasına karşılık Rumlar’dan da eşdeğer bir jest istemişti. Rum hükümet sözcüsü ise askerlerin üst geçidin kaldırılmasını kabul etmemesi durumunda, Talat dahil hiç kimsenin bir şey yapamacağını savunmuştu.

DIŞİŞLERİ: KARAR KKTC’NİN

Dışişleri Bakanlığı, Lokmacı’daki üst geçidin kaldırılması kararına ilişkin siyasi değerlendirmesini KKTC Cumhurbaşkanı Talat’a ilettiğini ve bu konudaki nihai kararın KKTC makamlarına ait olduğunu bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Talat’ın 5 Ocak 2007 tarihinde Ankara’ya yaptığı ziyaretin ardından bazı basın yayın organlarında Lefkoşa’nın Lokmacı mevkiindeki kapının açılması konusunda gerçeği yansıtmayan haber ve yorumların Genelkurmay Başkanlığı’nın 6 Ocak 2007 tarihli açıklamasına rağmen maalesef devam ettiği” ifade edildi. “KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Talat’ın, Lokmacı kapısındaki üst geçidin kaldırılması kararını tarafımıza bildirmesinden sonra hükümetimiz, konunun güvenlik boyutunu da göz önünde bulundurarak askeri makamlarımızın görüşünü almış ve siyasi değerlendirmesini Sayın Talat’a iletmiştir” denilen açıklamada, “Bu konudaki nihai karar ve inisiyatifin KKTC makamlarına ait bir husus” olduğu belirtildi.

DENKTAŞ TEPKİLİ

KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ”Uzlaşma istiyorsak kim olduğumuzu bilerek ve devletimize sahip çıkarak konuşmalıyız. Lokmacı Barikat’ında devlet olarak var olduğumuzu kanıtlamalıyız” dedi. Yazılı açıklama yapan Denktaş, eş zamanlı harekette ısrar edilmesi ve bu kabul edilinceye kadar köprüye dokunulmaması gerektiğini belirterek şöyle dedi: “Kendimizi dünyaya şirin göstermek eyleminde gerileyen hep biz olmaktayız. Bunun nedeni devlet olduğumuzu bir kenara iterek sırf ‘isim yapmak, hoş görünmek, puan kazanmak’ düşüncesiyle hareket etmemizdendir.

2005 YILINDA iN ŞA EDiLDi

Ledra Caddesi’nde 1967’de kurulan Lokmacı Barikatı, Türkleri Rumlar’dan korunmak için yapıldı. Kıbrıs’taki ilk barikat olarak tarihe geçen Lokmacı, adadaki bölünmüşlüğün de simgesi olarak tarif ediliyor. KKTC hükümeti barikatı 24 Kasım 2005’te yıkmaya başladı. Daha sonra bölge halkının kullanabileceği bir hale getirildi. Üst geçit bölgede görev yapan Türk askerlerinin devriye gezerken ve nöbet değişimi sırasında halkla karşılaşmaması için, 2005’te 1 milyon YTL harcanarak inşa edildi. Geçidin kaldırılmasıyla Türkler’in kullandığı “Arasta Halk Çarşısı” ile Rumlar’ın kullandığı “Uzun Yol Halk Çarşısı” birleşerek ortak kullanımına sunulacak.