Londra Belediye Başkanı PKK sözcülüğüne soyundu

İngiltere'de Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone Nevruz resepsiyonunda "Kürdistan" ifadesini kullanarak, "asırlardır ızdırap çeken Kürtlerin insan hakları ihlallerine karşı çıktığını" savundu

Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’nin yanısıra Londra Halkevi Başkanı İbrahim Doğuş’un da katıldığı kokteylde, Halkevi’nin, başkentin ünlü merkezi Trafalgar Meydanı’nda Nevroz Bayramı dolayısıyla gösteri düzenleme isteğini kabul görmedi.

-“Asırlardır Kürt vatandaşlar ızdırap çekiyor”-

Konuşmasında “Kürdistan” lafını kullanan Livingstone, “Asırlardır Kürt vatandaşlar ızdırap çekiyor. Bugün sadece Kürdistan’da değil, bir çok yerde Kürt vatandaşlar dayanışma halinde insan hakları ihlalinin karşı hareket ediyor.”diye konuştu. Konuşmasının sonunda Livingstone, Nevroz Bayramı dolayısıyla Londra’nın merkezi sayılan ünlü Trafalgar Meydanı’nda gerçekleşmesi istenen kutlamaları Başkent’in dışına almaya kara verdiklerini anlattı.

-“Türkiye’deki Kürt azınlığa insan hakları alanında yardım etmeliyiz”-

Nevruz resepsiyonunda CİHAN muhabirinine özel açıklamada bulunan Livingstone, “Kürt azınlık” ifadesini kullanarak Türkiye’deki Kürt azınlığa insan hakları alanında yardım etmeleri gerektiğini kaydetti. Türkiye’de pragmatizm yanlısı bir partinin iş başında olduğunu vurgulayan Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone şöyle konuştu: “Türkiye’de muhafazakar bir parti seçildi. Ancak bu parti çok pragmatizm yanlısı. Geçtiğimiz günlerde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile tanıştım ve iki şehir olarak ne yapılabileceğimiz üzerinde görüşmeler yaptık. Ama daha da önemlisi maksimum düzeyde işbirliği yapılması gerekir. Önümüzdeki günlerde Çin’e gideceğim. Şu anda bizim Çin ile aramızda insan hakları ve konularda anlaşamadığımız bir çok sorun var. Ancak bizim için önemli olan o insanlarla işbirliğine gitmek ve ikili ilişkileri geliştirmenin yanısıra bu gibi ülkeler arasında güven inşa etmek ve onlara insan hakları konularında iyileşme sağlamaları için yardımda bulunmak. Bence bu durum Türkiye’deki Kürt azınlık için de geçerli.”

Livingstone Nevruz kutlamaları ile ilgili olarak ise, “Biz Londra’da hemen hemen tüm farklı toplulukların kendilerine özel olan bayramlarını kutluyoruz. Bazı toplulukların uzun yıllardır özel günlerini beraber kutluyoruz. Geçtiğimiz gün Çinlilerin özel bayramını kutladığımız gibi. Ancak bazı toplulukların da özel günlerini yeni yeni kutluyoruz. Örneğin, geçtiğimiz yıl ilk kez Rus asıllı vatandaşların kendilerine özel bayramlarını kutladık. Bugün de Kürt vatandaşlara özel olduğunu düşündüğüm Nevroz kutlamasına katıldım. Sanırım sıra artık Kürt vatandaşların kutlamalarına geldi.”diye konuştu.

Londra, bölücü terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan yanlısı çok sayıda vatandaşın 26 Mart tarihinde başkentte Finsbury Parkt’da yapacağı gösteriye hazırlanıyor. Bunun öncesinde Londra’da bulunan Halkevi, Londra Belediye Başkanlığı Binası’nda bir kokteyl düzenledi. Kokteyle Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’nin yanısıra, Halkevi Başkanı İbrahim Doğuş ve çok sayıda Kürt kökenli vatandaş katıldı. Kokteyde bir konuşma yapan Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, ilk kez resmi olarak Kürt vatandaşların yeni yılı olarak kabul edilen Nevroz Bayramı’nı kutladıklarını belirterek, “Artık Londra’nın çok çeşitlilik yapısını herkes kabul ediyor. 200 yüz ayrı milletten insan yaşıyon bu şehirde. Kürt vatandaşlar da en geniş etnik topluluğu oluşturandan biri.”dedi.

-Dernek başkanı yakasına Öcalan rozeti taktı-

Livingstone’nin ardından kürsüye çıkan Londra Halkevi Başkanı İbrahim Doğuş ise, yakasına yapıştırdığı PKK elebaşı Öcalan rozeti ile dikkat çekti. Konuşmasında Nevroz’un anlamı ve önemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Doğuş, bu yıl Londra merkezinin ancak dışında yapılmasın izin verilen gösterileri gelecek yıl merkezi nokta olan Trafalgar Meydanı’nda yapmak istediklerini dile getirdiği sırada, Londra Belediye yetkilileri Doğuş’un konuşmasına müdahale ederek gösterinin ancak 2009 yılında mümkün olabileceğini söylediler. Nevroz’un yeni başlangıç anlamına geldiğini anlatan Doğuş, bunun Orta Doğu’da çoğunlukla Kürt, İranlı ve Azeri vatandaşlar tarafından kutlandığını belirtti.

-“Öcalan Guantonamo’dakinden daha kötü şartlarda”-

Konuşmasının sonunda bebek katili Öcalan lehine açıklamalarda bulunan Doğuş, “Abdullah Öcalan, Türkiye’de 7 yıldan beri tutuklu bulunarak Guantonamo’da ki şartlardan daha kötü şartlar içerisindedir. Nelson Mandela bir zamanlar barış için nasıl mücadele verdiyse Abdullah Öcalan’da barış için mücadele veriyor.Burdan Abdullah Öcalan’ın özgür bırakılması için çağrıda bulunuyoruz”diye konuştu.

-Kürdistan kitabı hediye edildi-

Kokteyl öncesi Halkevi yetkilileri tarafından Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’ye “Kürdistan” isimli bir kitap ve bir de halı hediye edildi.