Londra’da 169 mafya grubu faaliyette

İngiltere'nin başkenti Londra'da 169 ayrı mafya grubunun faaliyet gösterdiği ve kenti suça ve şiddete boğduğu açıklandı.

169 suç çetesinin yaklaşık yüzde 25’inin cinayetlere de karıştıkları belirtilen, henüz resmen kamuoyuna açıklanmamış polis raporunda, son günlerde Londra’da örnekleri görülen gençlere yönelik suçların beşte birinden de bu mafya gruplarının sorumlu olduğu ifade edildi.

Her bir suç çetesinin yaklaşık 30-40 üyesi bulunduğu ve suç işlerken 3-6 kişilik gruplar halinde hareket ettiklerine işaret edilen raporda, Londra’da en büyük hakimiyetin Afrikalı çetelerin elinde olduğu, ikinci sırada Güney Asyalı çetelerin geldiği ve beyazların mensubu olduğu çetelerin ise üçüncü sırada bulunduğu bildirildi.

Çetelerin büyük bölümünün yaşadıkları bölgelerde hakimiyet alanı oluşturdukları belirtilen raporda, bazı çetelerin tüm üyelerinin Müslüman, bazılarının Katolik ya da bir başka dinin mensubu olduğu ifade edildi.

En çok çete bulunan semtlerin başında, Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Hackney bölgesinin geldiği belirtilen raporda, sadece doğu Londra’daki bu semtte faaliyet gösteren 22 ayrı suç çetesi olduğu kaydedildi.

Çetelerin gençleri içlerine çekmek için ise internet üzerinden video klipleri yayımlayan siteleri kullandığı, bu kliplerde çete mensuplarının ellerine silah verilmesi, istedikleri kadar uyuşturucu temin edilmesi ve son model otomobiller tahsis edilmesi gibi özendirici görüntülere yer verildiği belirtildi.

Hackney’i Waltham Forest, Brent, Lambeth ve Wandsworth’un izlediğine dikkat çekilen raporla ilgili açıklama yapan Scotlan Yard sözcüsü, raporun çetelerin çökertilmesi kararlılığıyla başlatılan çalışmanın önemli bir parçasını oluşturduğunu ifade etti.