Londra’da hintli şirket sayısı yüzde 30 arttı

Geçen sene sadece Londra'da açılan hintli şirket sayısı yüzde 30 artarken, 22 yeni Hint şirket açıldı

Hindistan’ın dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden birine sahip olması Hintli iş adamlarının işine yarıyor. Önceden tarıma dayalı olarak gelişen Hindistan ekonomisi artık birçok dalda dünyada önemli başarılar gösteriyor. Bilgisayar yazılım programları, teknoloji ve telekomünikasyon, eczacılık bu dalların başında geliyor. Şikayetçi olunan aşırı nüfus ise aslında marketlerinin Hindistan’da büyümesinin en büyük sebebi.
Bu durum birçok yabancı yatırımcıyı Hindistan’a çekerken Hintli iş adamları da bu fırsattan yararlanıyorlar. Bu vasıta ile küçük şirketler büyüyor, büyükler ise başta Amerika ve İngiltere olmak üzere Hindistan dışına açılıyor.

İngiltere’den Think London Acentesi’nin yaptığı araştırmaya göre, geçen sene sadece Londra’da 22 yeni Hint şirket açıldı. Açılan şirketlerle Londra’daki Hint şirket sayısı yüzde 30 arttı. Bu sayı Amerikan şirketlerinin yüzde 50’lik oranından sonraki en büyük oran. Londra’daki Hint şirketlerin çoğunluğu telekomünikasyon, eczacılık ve bilgisayar yazılım üzerine iş yapıyor. Think London şirketi, Londra’da bulunan ve yabancı kaynaklı yatırımcılara danışmanlık yapan bir acente olarak çalışıyor.

Bunun yanında, geçtiğimiz günlerde ünlü ekonomi dergisi Forbes’un açıkladığı dünyanın en zengin iş adamları sıralamasında da beşinci sıradaki, bir Hintli. Hindistan’ın çelik devi Lakshmi Mittal, 23 milyar dolarlık serveti ile dünyada beşinci sırada bulunuyor. Amerikan yazılım devi Bill Gates’in birinci sırada bulunduğu listede vatandaşı Warren Buffet ikinci sırayı alırken, Meksikalı telekomünikasyon devi Carlos Slim Helu 30 milyar dolarlık serveti ile üçüncü sırada yer aldı. Lakshmi Mittal’dan sonra listedeki en zengin Hintli, yazılım üzerine iş yapan Azim Premji (11 milyar dolar) oldu.

Ayrıca, bu sene dolar milyarderleri kulübüne 10 yeni Hintli daha katıldı. Bu sayıyla Hindistan, Amerika’dan sonra kulübe en çok yeni üye veren ülke oldu. Dolayısıyla Hindistan’ın dolar milyarderleri kulübündeki vatandaşları 27’ye yükseldi. Dolar milyarderleri kulübünde 21 Türk İş adamı bulunuyor.

Diğer yandan, Forbes Dergisi Başkanı Steve Forbes, Global Ekonominin son iki senedeki gelişim oranının II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük oran olduğunu söyledi.