Londra’da ‘IslamExpo’ açılacak

İngiltere'nin başkenti Londra, 6-9 Temmuz günleri arasında tarihi Alexandra Palace'de ''IslamExpo'' adıyla açılacak bir İslam sergisine ev sahipliği yapacak.

Serginin açılışını 7 Temmuz bombalı saldırılarının yıldönümüyle aynı döneme denk getirme kararı alan Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, İngiliz toplumunu büyük İslam kültürüyle tanıştırmayı amaçladıklarını, böylece toplumlar arasında kaynaşmayı sağlamaya çalıştıklarını bildirdi.
Sergi çerçevesinde İslam’ın kültürel mirasıyla ilgili etkinlikler, konserler, seminerler, tartışmalar düzenleneceğini ve filmler gösterileceğini açıklayan Livingstone, IslamExpo sırasında İslam’ın demokrasi gibi temel konulardaki yaklaşımlarının yanı sıra bahçecilik ve tarım gibi konularda benimsediği yöntemlerin ortaya konacağını kaydetti.
Londra metrolarına yönelik düzenlenen saldırılardan sağ kurtulmayı başaranların da davet edileceği etkinlik konusunda açıklama yapan İngiltere İslam Birliği ise serginin kutuplaşmaları önlemeye yönelik bir İslam festivali niteliği taşıdığını belirtti.
Sergiye çeşitli ülkelerden politikacılar, sporcular, işadamları ve sanatçılar da davet edildi.