Londra’da Türk Film Festivali’ne yoğun ilgi

Londra'da 13. Türk Film Festivali başladı. Gösterime girmeden önce İngiliz basınından da övgüler alan "Babam ve Oğlum" filmine Türklerin yanısıra İngiliz ve Polonyalı vatandaşlar da akın etti.

Festival kapsamında gösterime giren özellikle “Babam ve Oğlum” filmi için izleyiciler bilet bulmakta zorlanılırken, önceden arayıp bilet rezervasyonu yaptırmayan vatandaşlar bilet bulamadı.

İçeri giremeyen bazı vatandaşlar ise buna tepki gösterdi. Gün içerisinde üç seans halinde gösterime girmesine rağmen biletler yok sattı. Sinema salonunun önlerinde kuyruklar oluşurken özellikle salona girişlerde yoğun kalabalıktan dolayı tıkanmalar yaşandı. Festival kapsamında gösterime girmeden önce övgüyle bahsedilen “Babam ve Oğlum” filmi ise en çok ilgi duyulan filmler arasında yer aldı. Filme sadece Türk vatandaşlar değil, Polonyalı ve İngiliz vatandaşların da bulunması dikkat çekti.

Bunlardan biri olan Richard Ascott, Türk Film Festivali’ni eşinden duyduğunu belirterek, “Daha önce bir kaç Türk filmi izledim ve gerçekten çok enteresan geldi. O filmin teknik altyapısından çok etkilenmiştim. Müzik ve sahne çekimleri de çok mükemmeldi. Buraya ise ‘Babam ve Oğlum’ filmi için geldim. Filmi daha önce izlemedim ama çok iyi bir film olduğunu duydum.” diye konuştu.

Türk vatandaşlardan Zeynep Akkaya bilet bulunamamasından yakındı. Yabancı vatandaşların Türk Film Festivali’ni yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Akkaya, “İngilizlerin Türk filmlerine ilgisi çok büyük. Benim ingiliz arkadaşlarım bana Türk Film Festivali’nin olduğunu söylediler. Hatta beraber telefonda bilet aldık ama geldik biletler yok. Aslında şu an çok üzgünüm. Burada bir yığın insan var ama bilet bulamıyorlar.” şeklinde konuştu.

Bu yıl 13.’üncüsü gerçekleşecek olan Londra Türk Film Festivali, 10-16 Mart 2006 tarihleri arasında Rio Sineması’nda gösterime giriyor. Londra Türk Film Festival’in açılış filmi Reha Erdem’in Türkiye’de bile hala gösterime girmemiş olan “Korkuyorum Anne” filmi oldu. Festivalin en büyük süprizi olarak beklenen ve daha gösterime girmeden ingiliz basınından övgüler alan “Babam ve Oğlum” filmi oldu. Yoğun ilgiyle karşılan film, günde üç seans halinde gösterime giriyor. Festivalin bir başka ilgi çekeçek filmi ise Ezel Akay’ın yönettiği, Beyazıt Öztürk ve Haluk Bilginer’in oynadığı “Hacivat ve Karagöz” olması bekleniyor.