Londra’da Yemen için yeni kararlar alındı

Londra'da bugün yapılan Yemen Güvenlik Toplantısında, uluslararası toplumun Yemen'in El Kaide başta olmak üzere terörle mücadelesine destek vermesi ve yeni bir sürecin başlatılması kararı alındı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı toplantının ardından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Yemen Dışişleri Bakanı Ebubekir El Kırbi ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanlığında yapılan basın toplantısında ilk olarak ev sahibi Miliband, Yemen toplantısında alınan kararları açıkladı ve toplantının sonuç bildirisini okudu.

Yemen’in dostlarının Londra’da bugün Yemen halkının karşı karşıya olduğu önemli problemleri görüşmek için bir araya geldiği belirtilen bildiride, ”Toplantıyla birleşmiş bir Yemen’e destek yinelenmiş, egemenlik ve bağımsızlığına saygı duyulması ve Yemen’in içişlerine müdahale edilmemesi gerektiği belirtilmiştir” denildi.

Bildiride, Yemen hükümetinin ekonomik ve sosyal reformlar yapmasının, uzun süreli istikrar ve refah için önemine vurgu yapılarak, ”Uluslararası toplumun güçlü desteğiyle kapsamlı bir yaklaşım gerekliliğine karar verilmiştir” denildi.

Bildiride ayrıca, Yemen’in karşı karşıya olduğu zorlukların büyüdüğü ve eğer bu zorluklara değinilmezse, ülkenin ve bölgenin istikrarını tehdit edecek bir hale gelebileceği dile getirildi.

Yemen hükümetinin de bazı sorunlarla acilen ilgilenilmesi gerektiğinin farkında olduğu vurgulanan bildiride, bu anlamda bölge ve uluslararası toplumun yardımına ihtiyacın gerekliliğinin bilindiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Miliband’ın okuduğu ve toplantıda üzerinde anlaşma sağlanan konular ise şöyle:

”-Yemen hükümetinin reform gündemini sürdürmesi konusundaki bağlılığını bildirmesi ve bir Uluslararası Para Fonu (IMF) programı için görüşmeler başlatması.

-Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreterinin Riyad’da 27-28 Şubatta, Körfez ülkeleri ve Yemen’in diğer ortaklarıyla ilgili bir toplantıya ev sahipliği yapacağını açıklaması.

-Uluslararası toplumun, Yemen hükümetinin El Kaide’ye ve başka şekillerdeki terörizme karşı mücadelesini desteklemek konusundaki bağlılığı.

-Uluslararası toplumun, Yemen hükümetine yürütme, yasama, yargı ve güvenliğin geliştirilmesi için destek vermesi konusundaki kararlılığı. Yemen’in dostları, Yemen hükümetini terörle mücadele kabiliyetleri konusunda, ayrıca hava ve sınır güvenliğini geliştirmesi konusunda desteklemesi.

-‘Yemen’in Dostları’ sürecinin başlatılması ve bu süreçle Yemen’in karşı karşıya olduğu zorluklara değinilmesi. İlk toplantının, bölgede Mart ayında yapılması.”