Los Angeles Times Amerkan ordusunu sarsti

Irak'taki ABD varligini düzeltmek için yogun çaba harcayan ve propaganda faaliyetleri yürüten Amerikan ordusunun kendi yazdigi haberleri para ödeyerek Irak gazetelerinde yayinlattigi bildirildi.

ABD ve Irak askerlerinin operasyonlarini öven haberler direnisçileri agir dille elestiriyor.

ABD’nin Irak’taki imajini düzeltmeye yönelik operasyonlar çerçevesinde yürütülen propaganda faaliyetlerinin bir parçasi olan haberlerin gerçek olaylara dayanmasina ragmen “yanli” oldugu, ABD ve Irakli yetkililerin basarisizliklarini ise örtmeye çalistigi belirtiliyor.

Los Angeles Times’daki haberde, “Iraklilar Teröre Ragmen Yasamakta Israrli” gibi basliklarin kullanildigi Irak gazetelerine yüklü miktarda para ödendigi ve haberlerin ABD ordusuyla dogrudan baglantisini gizlemek için Pentagon’un merkezi Washington’daki Lincoln Group adli sirketle baglanti kurdugu ve haberleri bu kurulusun tercüme ederek Bagdat gazetelerine gönderdikleri belirtiliyor. Iddialarla ilgili sirket yöneticilerinden bir açiklama ise henüz gelmedi.

Irakli gazetecileri egitmek için kurslar düzenleyen ABD’nin bu tür yöntemlerle Irak’ta demokrasiyi, siyasal seffafligi ve ifade özgürlügünü ilerletme sözlerine ters davrandigi vurgulaniyor.