Lösemili Çocuklar Kenti yapilacak

DIYARBAKIR - Ankara Lösemili Çocuklar Vakfi (LÖSEV) Diyarbakir'da içinde hastane, alis-veris merkezi, sosyal tesisler, otel ve hasta yakinlarinin içinde kalacaklari konutlardan olusan dev bir Lösemili Çocuklar Kenti kuracak.

Diyarbakir’da kurulacak Lösemili Çocular Kenti’nin tanitimi Diyarbakir Class Otel’de yapildi. Toplantida konusan LÖSEV Baskani Dr. Üstün Ezer, son 10 yilda kanserin yayginlasarak birinci siradaki ölüm nedeni haline geldigini söyledi. Türkiye’de bir milyon kisiden bin 200’ünün kanser hastasi oldugunun altini çizen Dr. Ezer, her yil 5 bin kisinin de kansere yakalandigini belirtti.

Löseminin en yakin kanser hastaligi oldugunu da dile getiren LÖSEV Baskani Ezer, “Ancak iyi bir tedavi ve beslenmeyle artik bu hastalikta iyilesme orani yüzde 90’a çikti. Tip 10 lösemi hastasindan 9’unu iyilestirebiliyor. Amacimiz bunu yüzde 100 yapmaktir.” dedi.

Çocuk sayisinin fazla olmasi nedeniyle bölgede lösemi hastasinin fazla oldugunu anlatan Ezer, Diyarbakir’da kurulacak Lösemi Çocuklar Kenti’nin dünyada bir ilk oldugunu aktardi. Kompleksin sadece bölgeye degil, komsu ülkelere de hizmet verecegini belirten Ezer, çogu hizmetin ücretsiz olacagi kompleksin tamamen ücretsiz olmasi gerektigini belirtti.

Programada konusan Vali Efkan Ala, projeye destek vereceklerini açikladi. Büyüksehir Belediye Baskani Osman Baydemir ise, kentin böylesi bir komleksi hak ettigini kaydetti. Tanitim toplantisina is adamlar ve oda baskanlari ve ilgili kurumlarin amirleri de katildi.

Organik tarim, hayvanat bahçeleri, kemik iligi nakli, ayakta tedavi, okul ünitesi ve aile konutlari gibi hasta ailelerinin ücretsiz kalabilecegi konutlar ve birçok ünitenin oldugu kompleksin insaatina Mart 2006’da baslanmasi planlaniyor.