LPG istasyonlarinin yüzde 70’inde kayit disi tesbit edildi

ADANA - Maliye Bakanligi'nin Mayis 2005 sonunda tüm Türkiye genelinde baslattigi envanter çalismalari kapsaminda, LPG istasyonalarina yönelik denetimlerin sonuçlari yavas yavas belli olmaya basladi.

Vergi denetim elemanlari tarafindan 81 ilde akaryakit istasyonlarinda yapilan LPG denetim sonuçlarina göre, istasyonlarin büyük bir bölümünün kayitdisi satis yaptiklari saptandi. Vergi denetmenleri tarafindan çapraz ve dikey yapilan denetimlerde akaryakit istasyonlarinin tüm subeleri ve baska illerde bulunan bayileri veya merkezleri incelendi. Alim yaptigi LPG’yi hangi bayiden sattigi, bu satislarin belgeli mi, belgesiz mi olduguna yönelik çalismalar yine satilan LPG’nin ne kadarinin kayitli veya kayitdisi oldugu ortaya çikariliyor. Denetimlerin tamamlandigi kentlerden birisi de Adana. Adana’da Vergi Dairesi Baskanligi’na bagli denetim elemanlari 114 büyük akaryakit istasyonunda yaptigi incelemeleri sonuçlandirdi ve bunu bir rapor haline getirdi. Adana Vergi Dairesi Baskani Fatih Acar, mevcut denetimlerde KDV kaybinin belirlendigini söyledi.

114 akaryakit istasyonunda sadece LPG satisindan dolayi 3 milyon 316 bin 294 YTL matrah farki ortaya çiktigini kaydeden Acar, “373 bin 477 YTL KDV tutari elde edildi. Bunun yanisira beyan döneminden sonra ortaya çikan bu vergi farkinin ödemesinin gecikmesinden dolayi 632 bin 106 YTL ceza uygulandi. 219 bin 576 YTL’de özel usulsüzlük cezasi kesildi. Usulsüzlük yaptigi belirlenen istasyonlardan 80’i uzlasma talebinde bulundu. Bunlarla yapilan uzlasma çalismasinda 318 bin 525 YTL vergi miktari üzerinde uzlasma saglandi.” dedi.

Burada kurumlar ve gelir vergisi farklari ise 2006’nin basinda ortaya çikacak. Kasim ve Aralik ayinda hizmet sektörünün tamamina yayilacak olan envanter çalismalari ile yüksek gelir elde ettigi tahmin edilen sektörler denetlenecek. Vergi istihbarat çalismalari ile belirlenen firmalar denetlenecek. Serbest meslek erbabini kapsayan bu envanter çalismalarinda haksiz kazanç elde eden ve kayitdisi çalisanlar ortaya çikartilacak. Kisa, etkin ve sinirli denetimlerle sonuç alinmasi hedefleniyor. Özellikle KDV kayiplarinin önlenmesi hedeflenen bu denetimler Vergi Denetmenleri Büro Baskanligi ve Vergi Dairesi Baskanliginca yürütülecek.