LPG pazarı otogazla büyüyor

Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) pazarı, otogaz tüketimindeki artışa bağlı olarak büyüyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasasının 2007 Yılı Ocak-Haziran Dönemi Sektör Raporu’ndan derlenilen bilgilere göre, geçen yılın ilk altı aylık döneminde 1 milyon 687 bin ton olan LPG tüketimi, bu yılın ilk 6 ayında 1 milyon 703 bin tona çıktı.

Geçen yıla göre tüplü ve dökme gaz olarak LPG tüketimi düşerken, bu yılın ilk 6 ayında LPG tüketiminin artmaya devam etmesindeki en büyük etki oto gaz tüketimdeki artış oldu.

Buna göre, bu yılın ilk 6 ayında ülke çapında 917 bin ton oto gaz, 669 bin 820 ton tüplü LPG, 116 bin 487 ton dökme LPG tüketilirken, toplam LPG tüketimi için oto gazın payı yüzde 54’e yaklaştı.

Rapora göre, söz konusu dönemde dağıtıcı firmalar tarafından 17 ülkeden toplam 1 milyon 300 bin ton LPG ithal edildi.

Bu ithalatın 433 bin ton ile en büyük bölümü Cezayir’den yapıldı. Bu ülkeyi sırası ile Norveç, Libya, Kazakistan ve Rusya ve Nijerya izledi.

-İLLER BAZINDA LPG SATIŞI-

Bu yılın ilk yarısında en çok LPG satışı 229 bin 143 ton ile İstanbul’da, en az satış ise bin 14 ton ile Hakkari’de gerçekleşti.

LPG pazarında yüzde 13,45 oranında satış payı ile ilk sırada yer alan İstanbul’u, 159 bin 128 tonluk satış ile Ankara, 140 bin 123 tonluk satış ile de İzmir izledi.

LPG satışlarında üç büyük şehri de 77 bin 398 ton ile Antalya, 55 bin 993 ton ile Konya, 49 bin 580 ton ile Adana takip etti.

Pazarda en düşük satışlar ise Hakkari’nin ardından bin 32 ton ile Ardahan, bin 271 ton ile Bayburt’ta gerçekleşti.

-SATIŞLARDA AYGAZ LİDER-

Bu yılın ilk 6 ayında dağıtım şirketleri satışında Aygaz 416 bin 580 ton (yüzde 24,45) ile satışlarda liderliğini korurken, bu şirketi 249 bin 963 ton (yüzde 14,67) ile Milangaz, 214 bin 101 ton (yüzde 12,57), ile İpragaz, 104 bin 128 ton (yüzde 6,11) ile Shell ve 97 bin 469 ton (yüzde 5,72) ile Aygaz’ın bir başka şirketi olan Mogaz izledi.

-EPDK BAŞKANI GÜNAY-

Sektördeki ilk 6 aylık gelişmeyi değerlendiren EPDK Başkanı Yusuf Günay, şehirlerde doğal gaz kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak tüplü ve dökme LPG tüketimde ciddi düşüşler yaşanmasına rağmen, toplamda LPG tüketimindeki artış eğiliminin sürmesinin sektör ve tüketiciler açısından memnun edici olduğunu söyledi.

LPG tüketimine rakamların, vergi dezavantajına rağmen LPG’nin ekonomik, çevresel ve alternatif yakıt olma niteliğini koruduğunu ve tüketiciler tarafından tercih edildiğini gösterdiğini belirten Günay, özellikle oto gaz tüketiminde son 2 yılda önemli bir artış gözlemlendiğini kaydetti.

Bu yüzden dağıtım şirketleri de önceliklerini ülke çapında oto gaz bayi ağını genişletmeye verdiklerine işaret eden Günay, ”eskiden sadece ticari taksilerde kullanılan oto gaz bugün motor teknolojilerindeki gelişmelerle beraber lüks araçlar dahil tüm taşıtlarda yaygın bir şekilde kullanılıyor” dedi.

Kurum olarak sektördeki faaliyet gösteren derneklerin başkanları ve şirketlerin genel müdürleri ile önceki gün bir toplantı yaparak son gelişmelerin değerlendirildiğini de anlatan Günay, sektör temsilcilerinin denetimlerin başlamış olması ve yasa dışı işlemlere başvuranların cezalandırılmasının memnun olduğunu kaydetti.

LPG piyasasındaki denetimler sırasında oto gaz istasyonlarında tüp dolumu yapılması gibi yasa dışı ve ülkenin vergi kaybına sebep olan işlemleri de tespit ettiklerini ve gerekli cezai yaptırımları uyguladıklarını ifade eden Günay, bunun sonucunda kayıtlı oto gaz tüketiminde artış olurken LPG sektör temsilcilerinin de talepleri de karşılanmış olduğunu belirtti.

SABAH