Lübnan ordusu Filistin mülteci kamplarını vuracak

Lübnan ordusu, Feth-ül İslam üyelerinin gizlendiği mülteci kampına operasyon düzenlemeye hazırlanıyor.

Lübnan güvenlik kaynaklarının bildirdiğine göre, Lübnan ordusu, kampta mevziler kazarak ‘’bıktırma’’ savaşını yürüten Feth-ül İslam üylerine karşı geniş çaplı operasyon düzenleme kararı aldı.

Lübnan ordusunun kuşatma altındaki kampa güç kaydırdığı bildirilirken, operasyona helikopter ve sahil güvenlik birimlerinin de katılacağı aktarıldı. Dün grubun açtığı ateş sonucu bir askerin daha öldüğü belirtildi.

Lübnan ordusunun 1969’da yapılan bir anlaşma gereği 400 bin Filistinli mültecinin yaşadığı 12 kamptan biri olan Nahr El Barad kampına girmesi yasak. Ancak ordu ile gruplar arasında haftalardır devam eden çatışmalar nedeniyle kampta bulunan 40 bin mültecinin çoğunluğu kampı terk etmiş durumda. Filistinli yetkililer, kampta halen bulunan az sayıda mültecinin de kampı terk etmeye başladıklarını bildirdi.

El Kaide bağlantılı olduğu ileri sürülen Feth-ül İslam örgütü ile Lübnan ordusu arasında 20 Mayıs’ta başlayan çatışmalar 1975-90’daki sivil savaştan bu yana yaşanan en şiddetli iç çatışma oldu. Çatışmalarda 87 asker-polis, 75 militan ile 43 sivil toplam 205 kişi yaşamını yitirdi.