Lübnan Savaşı’nın üzerinden 1 yıl geçti

İsrail ile Hizbullah arasındaki Lübnan Savaşı'nın üzerinden bir yıl geçti ancak savaşın etkileri her iki ülkede de sürüyor.

Savaşa yol açan koşullarda herhangi bir değişiklik olmadığı gibi, siyasi arenada yaşanan gelişmeler ”Lübnan üzerinden yeni bir İsrail – Suriye gerginliği mi yaşanacak?” sorusunu gündeme getiriyor.

Beyrut Havaalanı’na giden yolları yerle bir eden saldırının üzerinden bir yıl geçti.

Hizbullah’ın İsrail askerlerini kaçırmasıyla başlayan Lübnan Savaşı, ardında çoğu sivil bin 300’ün üzerinde ölü, siyasi ve ekonomik çıkmazın eşiğinde bir ülke ve bölgede yeni bir gerginliğin başlangıcı sayılabilecek izler bıraktı.

Savaş BM Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararıyla sona erdi. 1 yıl sonra savaşa yol açan koşullarda herhangi bir değişiklik olduğunu söylemek ise güç…

Hizbullah hala silahsızlandırılamadığı gibi örgüt ülkedeki nüfuzunu daha da artırdı. Hizbullah’ın yükselişi Lübnan siyasetini çıkmaza soktu.

Ulusal birlik hükümetinin dağılmasının ardından şimdi ülkede siyasi istikrarsızlık hakim.

İsrail tarafında da fırtınalar dinmedi. Ülkeyi savaşa sokan ve amacına ulaşamayan hükümet iyice zayıfladı, askeri kademelerde üst düzey değişiklikler yapıldı. İsrail ordusunda da önemli değişimler yapılıyor, İsrail rövanşı bekler bir havada…

Suriye-İsrail çatışması kapıda mı?

Bölgede tansiyon düşmüş değil. Bu kez Lübnan üzerinden bir Suriye-İsrail çatışmasının yaşanabileceği yorumları var.

İsrail’in doğrudan görüşme çağrısı Şam’da karşılık bulmadı. İsrail Şam’dan İsrail karşıtı örgütlerle bağlantısını kesmesini istedi.

Suriye ise İsrail’in 1967’de işgal ettiği Golan tepelerinden çekilmesini istiyor.
Bazı Ortadoğu uzmanları bu “masaya oturalım” sözlerini, tarafların birbirlerine güvensizliği ile birleştirerek, yaklaşan bir savaşın habercisi olarak yorumluyor.

Lübnan’da savaşı bitiren 1701 sayılı karar 16 Temmuz’da BM Güvenlik Konseyi’nde gözden geçirilecek.

Buradan çıkabilecek bir “Suriye Hizbullah’ı hala destekliyor” açıklamasının, savaştan 1 yıl sonra gerilimi daha da tırmandıracağı ifade ediliyor.

CNN TÜRK