‘Lübnan’ın siyasi birliğini önemsiyoruz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Mezhepsel ayrışma eğilimlerinin bölgesel ölçekte olumsuz yansımalarının olabileceği endişelerini kendilerine (Sinyora) de ifade ettim'' dedi.

Başbakanlıktaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora, ortak basın toplantısı düzenlediler.
Erdoğan, görüşmenin son derece yararlı geçtiğini belirterek, akşama kadar yoğun bir görüşme trafiği olacağını ve Başbakan Sinyora ile akşam tekrar bir araya geleceklerini bildirdi.
Birleşmiş Milletler bünyesinde Güney Lübnan’da konuşlandırılan Türk Birliği’ni ziyaret edeceğini de ifade eden Erdoğan, Türk Birliği’nin görevini başarıyla yürütmesinden dolayı Lübnan Başbakanı Sinyora’nın memnuniyetlerini ifade etmesinin kendilerini memnun ettiğini kaydetti.
”Biz de Türk askerinin bu örnek çalışmalarından özellikle iftihar ediyoruz” diyen Erdoğan, Türk askerini ziyaret ederek bayramlaşacağını söyledi.
Erdoğan, görüşmelerde, Lübnan’ın acilen ihtiyaç duyduğu imar ve yeniden yapılandırma çalışmalarına özellikle vurguda bulunduklarını dile getirdi.
Görüşmede, Lübnan’ın mevcut durumunu etraflıca ele alma fırsatı bulduklarını anlatan Erdoğan, ”Değerli dostum Sinyora’yla birlikte, ülkede huzur ve istikrarın bir an önce tesisi için sorunların siyasi zeminde uzlaşarak çözülmesi noktasında Türkiye olarak neler yapabiliriz, bunu görüşme fırsatını bulduk” diye konuştu.
Erdoğan, Lübnan’ın zengin bir toplumsal dokusu olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
”Bu dokunun korunması gereği üzerinde özellikle durduk. Mezhepsel ayrışma eğilimlerinin bölgesel ölçekte olumsuz yansımalarının olabileceği endişelerini kendilerine (Sinyora) de ifade ettim. Bu tehlikeye karşı gerek Lübnan’daki grupların gerekse bölge ülkelerinin ortak bir sorumluluk duygusuyla hareket etmelerinin son derece önemli olduğunu kendilerine belirttim. Onun için Lübnan’ın ulusal çıkarlarını öne çıkaran bu ortak paydada bütünleşen bir tutum sergilenmesi ve sorunların da diyalog yoluyla çözülmesi gereğini kendilerine belirttim. Bundan sonra da ilgili tüm taraflarla temaslarımızın sürdürülmesi ve eş güdüm içerisinde hareket etmemiz gerektiği hususunda değerli dostum, kardeşimle mutabık kaldık.” Erdoğan, ziyaretin iki ülke arasındaki gerek askeri gerek siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.
Türkiye’nin, Lübnan’ın siyasi birliğini ve iç huzurunu çok önemsediğini ifade eden Erdoğan, ”Geçmişte çok büyük krizleri yaşamış olan Lübnan, bunun faturalarını yeni yeni ödemişken böyle bir huzursuzluğun içerisine girmesi, gerçekten, Lübnan’ı tekrar on yıllarca geriye itebilir. Duygusallıkları bir kenara bırakıp, Lübnan’ın ulusal çıkarlarını öne çıkarmak suretiyle, Lübnan’da yeni bir dönemin başlamasını hep birlikte sağlamanın faydası… İnanıyorum ki tüm Lübnanlıların ve Ortadoğu’nun da faydasına olacaktır.
Şebaa çiftlikleri konusunda da gerek Birleşmiş Milletler nezdinde, gerek İsrail’le, gerekse Suriye’yle görüşmelerimizi yaptık, yapıyoruz. Burada da zaten değerli dostumla (Sinyora) mutabıkız. Aynı düşünceleri paylaşıyoruz, inşallah neticelerini de aynı şekilde almayı… O fırsatı yakalarız.”