Lübnan’lı bakanlar mülteci kamplarını ziyaret etti

Lübnan kabinesinden üç bakan başkent Beyrut dışındaki Sabra ve Şatila kamplarını ziyaret etti.

Kabbani, “Ziyaretin amacının kamptaki hayat şartlarını görmek olduğunu” söyledi.
Kabbani “Filistinlilerin silahsızlandırılması konusunun bu ziyarette konuşulmadığını, ziyaretin insancıl konulara odaklandığını, buradaki halkın bireysel ve siyasi haklarını gözlemlediklerini” kaydetti. Ziyarette Eğitim Bakanı’na, Sosyal İşler Bakanı Nayla Moavad ve Sağlık Bakanı Muhammed Halife eşlik etti. Heyet, ziyaret sonrası yorum yapmadı. Ziyaret sırasında, 1982’de İsrail’in desteklediği Hristiyan gruplar tarafından katledilen Müslümanlar için oluşturulan mezarlığa çelenk kondu.

Lübnan’da yaklaşık 380 bin Filistinli olduğu ve bunların çoğunun 12 mülteci kampında zor koşullar altında yaşadığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler’in 2004 yılı kararında Lübnan’ın toprakları üzerinde hakimiyetini sağlaması, Filistinli gruplar ve Hizbullah dahil olmak üzere tüm grupların silahlarının bıraktırılması isteniyor.

Bu arada, Lübnanlı siyasi ve dini liderlerin, mülteci kampları dışındaki silahlı Filistinlilerle ilgili sorunları ele aldıkları, ülkede huzur ortamının sağlanması için çözüm arayışına yönelik görüşmeleri sürüyor.

Geçtiğimiz salı günü parlamentoda bir konuşma yapan meclis sözcüsü Nabih Berri “Silahsızlanmanın altı ay içinde gerçekleşmesini destekleyerek, devlet otoritesinin tüm Lübnan topraklarında yeniden sağlanacağını” söyledi.

Kamplardaki Filistinlilerin sorunlarına çözüm için silahsızlanma ön koşul olarak görülüyor. Lübnan’daki Filistinlilerin iş ve mülk edinme hakkı bulunmuyor.