Lucescu çok büyük antrenör

FC Shakhtar Donetsk'in İspanyol doktoru Paco Biosca, takımın teknik direktörü Mircea Lucescu'nun çok büyük antrenör olduğunu söyledi.

Antalya Belek’te düzenlenen 11. Ulusal Necati Akgün Spor Hekimliği Kongresi’ne konuşmacı olarak katılan Paco Biosca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FC Shakhtar Donetsk’te oluşturdukları sağlık kurulu aracılığıyla takımda bilimi futbolla birleştirmek istediklerini, sporcuların sağlığını en son tekniklerle kontrol altında tuttuklarını belirtti.

FC Shakhtar Donetsk’in teknik direktörü Mircea Lucescu’ya övgüler yağdıran Paco Biosca, Lucescu’nun futbolun kurallarını, sporcu sağlığını çok iyi bilen bir teknik adam olduğuna dikkati çekti.

Biosca, “Mircea Lucescu çok büyük antrenör. Çok büyük bir isim. İşini çok iyi yapıyor. Galatasaray ve Beşiktaş’ın Lucescu’yu bırakması onlar için kötü, Shakhtar için iyi olmuş” dedi.

“SAKATLIKLARDA HOCANIN ROLÜ BÜYÜK”

Takımda futbolcular arasında sakatlanmaların çok olmasında en büyük sorumluluğun teknik direktörde olduğuna işaret eden Biosca, “Bir futbolcu antrenman kurallarına uymazsa sakatlanması kaçınılmazdır. Sporcuyu dinlendirmeden ve ara vermeden ağır antrenman yaptırırsan, sporcu yüzde 90 sakatlanır. Doğru bir antrenman, sakatlık riskini azaltır. Futbol bilim olmayabilir, ama sağlık bilimi futbola yardımcı olur” diye konuştu.

Son zamanlarda bir futbol takımının haftada 3 maç yapabildiğini vurgulayan Biosca, şunları söyledi:
“Maçın zamanından fazla antrenman yaparsan futbolcunun sakatlanma riski artar. Çalışma süresi ne kadar fazla olursa sakatlanma riski de o kadar fazla olur. Futbolcular çok sık maç yaparsa sakatlanma riski artıyor. Bir takımda fazla sakatlık oluyorsa sorunu hocada da aramak gerekir.”