Lucescu’dan teknik direktörlere uyarı!

Lucescu'dan teknik direktörlere genç oyuncularla ilgili uyarı geldi.

Fatih Terim'in görevden alınması sonrası Türkiye Milli Takım Teknik Direktörlüğü koltuğuna oturan Mircea Lucescu, Türk oyuncu yetiştirmeleri konusunda teknik adamları uyardı.

“Sadece kendini sahaya verecek futbola adayacak ve zevk alacak bir oyuncu grubu oluşturacağız. Oyuncuları uluslararası seviyeye çekeceğiz”

Olmadı sil baştan… Her başarısızlık sonrası duyduğumuz ve alışık olduğumuz söylemler bu defa yeni teknik direktörümüz Mircea Lucescu tarafından dillendirildi. Dünya Kupası’na vedanın ardından çalışmalarına devam eden Rumen hoca, Arnavutluk maçı öncesi durum değerlendirmesi yaptı. Açıklamasında gelecek planı ağırlıktaydı. Yok etmenin kolay olduğunu ancak inşa etmenin zor bir süreç gerektirdiğini belirten Lucescu, çok iyi ve genç bir ekip oluşturduklarını ifade ederek “Yeni bir neslin başlangıcı diyebiliriz. Bu neslin bir yerlere gelebilmesi için sabra ihtiyaç var. Sadece kendini sahaya verecek, futbola adayacak zevk alan bir oyuncu grubu olmalı. Ekip ruhu tekrar ortaya çıkmalı. Onları uluslararası seviyeye çekeceğiz” dedi.

22-23 yaşındaki çocuklardan 30 yaş olgunluğunun beklendiğini de vurgulayan Lucescu, kulüp teknik adamlarından da Türk gençlerine daha fazla şans vermelerini rica etti. Türkiye’nin gurbetçi oyuncuların ikinci tercihi haline gelmesine de değinen Rumen hoca, Türk oyuncuların belli bir noktaya gelip yurt dışında oynamaları gerektiğini söyledi. Arnavutluk’un 7-8 oyuncusunun İtalya’da forma giydiğini dile getiren tecrübeli teknik adam öz eleştiri yapmasının kolay olmadığını da belirterek, “İlk maçıma 3 günlük kısa bir zamanda hazırlandım. Kulübünde oynamayan oyuncuları millî takımda belli bir seviyeye getirmek kolay değil” ifadesini kullandı.

TRT