Lucescu; ‘Zaman beni haklı çıkardı’

Galatasaray ve Beşiktaş'ı şampiyonluğa taşıyan Rumen teknik adam Mircea Lucescu, Zaman gazetesinin davetlisi olarak geldiği İstanbul'da ilginç açıklamalar yaptı.

Lucescu, geçen zaman içinde Türk futbolunun geriye gittiğini bunda en büyük etkenin Avrupa kupalarındaki başarısızlık olduğunu vurguladı. ıÜüDeneyimli teknik adam, “Avrupa kupalarında Türk takımlarının olması lazım. Bir çok kulüp ve kişi sorumluluklarını unuttu. Taraftarları bu sorumlulukları onlara hatırlatmalı. Avrupa’daki başarısızlık oyuncuları olduğu kadar taraftarları da motivasyon eksikliğine sürükler. Galatasaray’ın yaşadığı sıkıntıların temelinde de bu var. Avrupa’da başarılı olmazsanız kimsenin beklentilerini karşılayamazsınız. Ben Türk futbolunu çok yakından izliyorum. 17 Yaş Altı Milli Takımı’nın başarılarını biliyorum. Bence Türk futbolu 2 yıl içinde tekrar çıkışa geçecek” dedi.

2 yıl önce Beşiktaş’ı çalıştırırken Türk futboluyla ilgili yaptığı sert eleştiriler nedeniyle tepki alan Lucescu, şimdi yaşananlarla haklılığının ortaya çıktığını savundu. Deneyimli teknik adam, şöyle konuştu;

“Ben o dönem gördüklerimi hissettiklerimi söyledim. O zaman, böyle giderse Türk futbolu zarar görür demiştim. Şimdi geldiğimiz noktada Milli Takım’ın Dünya Kupası’nda olmadığını, kulüp takımlarının da Avrupa’da olmadığını görüyoruz. Bu da benim eleştirilerimde haklı olduğumu kanıtlıyor.”