Lufthansa pilotlarının grevi bitiyor

Çarşamba günü Lufthansa'da başlayan pilot grevleri bu gece yarısından itibaren sona erecek ancak Alman havayolu şirketi yarın için de bazı uçuş iptallerinin olabileceğini açıkladı.

Çarşamba günü Lufthansa’da başlayan pilot grevleri bu gece yarısından itibaren sona erecek ancak Alman havayolu şirketi yarın için de bazı uçuş iptallerinin olabileceğini açıkladı.

Almanya’da hava ulaşımını felç eden Lufthansa pilotlarının grevi 3. gününe girdi. Çarşamba günü başlayan grevler bu gece yarısından itibaren sona erecek. Yaklaşık 5 bin 400 pilotun istihdam edildiği Almanya’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa’da grevler nedeniyle 3 bin 800 uçuş iptal edildi, 425 bin yolcu da iş bırakma eylemlerinden etkilendi.

Konuyla ilgili şirketin merkezinin bulunduğu Frankfurt’ta bir açıklama yapan Lufthansa sözcüsü, bugüne kadar yolcuların büyük çaplı bir problemle karşılaşmadıklarını aktardı. Şirketin grevler nedeniyle “iki basamaklı milyon Euro” zarar ettiğini belirten sözcü, tam olarak bir rakam telaffuz etmedi ancak sektör uzmanları zararın yaklaşık 50 milyon Euro olduğunu tahmin ediyor. Grevlerin bugün gece yarısından itibaren son bulacağını aktaran Lufthansa sözcüsü, ancak cumartesi de bazı iptallerin olabileceğini duyurdu.

Cumartesi gününden itibaren havayolu şirketinin normal uçuş planlarını uygulayacağı belirtilirken, yolcuların havalimanlarını gelmeden önce yine de uçuş bilgilerini kontrol edip şirketten iptal olup olmadığına dair bilgi almaları istendi. Lufthansa ve yan havayolu şirketlerinde çalışan yaklaşık 5 bin 400 pilot emeklilik haklarında yapılmak istenen kısıtlama nedeniyle iş bırakmıştı. Lufthansa’nın patronu Christoph Franz, pilotların yaptığı grev için “uygunsuz bir davranış” yakıştırmasını yaparken, şirketin emeklilik planlarından geri adım atmayacağı sinyalini verdi.