Lüksemburg Büyük Dükü Henri Çankaya Köşkü’nde

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşesi Maria Teresa, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından resmi törenle karşılandı.

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşesi Maria Teresa, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından resmi törenle karşılandı.

Türkiye’nin Lüksemburg ile diplomatik ilişkilerin başladığı 1947’den bu yana devlet başkanı seviyesinde ilk olma özelliği taşıyan ziyaret kapsamında konuk heyet, İstanbul ve Gaziantep’te de temaslarda bulunacak. Lüksemburg Büyük Dükü Henri ile eşi Büyük Düşes Maria Teresa, beraberlerinde iş adamlarından oluşan heyet, Türkiye’ye geldi. Sabaha saatlerinde Anıtkabir’deki programla başlayan dört günlük ziyaret kapsamında Lüksemburg heyeti Ankara, Gaziantep ve İstanbul’da temaslarda bulunmanın yanı sıra mülteci kampına ziyaret gerçekleştirecek.
Türkiye ve Lüksemburg arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1947’den bu yana devlet başkanı seviyesinde gerçekleşecek olan ilk ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Gül ile başbaşa ve heyetler arası bir görüşme gerçekleştirecek olan Büyük Dükü Henri sonrasında Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenleyecek. Akşam saatlerinde ise konuk devlet başkanı onuruna resmi akşam yemeği verilecek.

GAZİANTEP, İSTANBUL VE MÜLTECİ KAMPI ZİYARETİ

Heyet, Ankara’daki ikili görüşme ve ziyaretlerin ardından, 20 Kasım 2013 Çarşamba günü Gaziantep’e geçecek. Gaziantep programı kapsamında, Büyük Düşes Maria Teresa, Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile birlikte bir mülteci kampını ziyaret ederken; Büyük Dük Henri, Lüksemburg Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Etienne Schneider ile birlikte, ağırlıklı olarak lojistik sektörünün ele alınacağı, ekonomik bir seminere katılacak. Heyet, aynı akşam, Gaziantep’ten ayrılarak İstanbul’a geçecek. Lüksemburg Büyük Dükü Henri ve Büyük Düşes Maria Teresa, 21 Kasım Perşembe günü sabahı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile birlikte, ‘5. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nin açılış törenine katılacak.

Büyük Dük Henri ile eşi Büyük Düşes Maria Teresa ve beraberindeki heyet 22 Kasım 2013 Cuma günü Türkiye’den ayrılacak.