‘Lüzumsuz yere 112 acili aramayın’

112 Komuta Merkezi Başhekimi Coşkun: Lüzumsuz yere 112 acili aramayın.

Mersin “112 Komuta Merkezi” Başhekimi Dr. Kemal Coşkun, insanlardan gereksiz ve lüzumsuz yere “112 Hızır Acil” servisini aramamalarını isteyerek, yapılan gereksiz ihbarlar nedeniyle insan sağlığı tehlikeye girmekte ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşamıyoruz” dedi.
Memular Vakfı (MEVA) Mersin Şubesi tarafından vakıf binasında düzenlenen “İlk Yardım” konulu seminerde konuşan Dr. Coşkun, “112 Hızır Acil Servisi’ne” günlük olarak 15 ile 20 bin arasında telefon aldıklarını fakat gerçek olayın 100 ile 150’yi geçmedini vurguladı.

Asılsız ihbarlar nedeniyle zaman zaman zor durumda kaldıklarını ifade eden Dr. Coşkun, vatandaşlardan gereksiz yere “112 Hızır Acil” servisini aramamalarını istedi.

Proğramda, memurları sinevizyon eşliğinde ilk yardım konularında bilgilendiren Dr. Çoşkun, ilaçsız ve malzemesiz yapılan ilk müdahale olan ilk yardımın hasta veya yaralı için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Vakıf Başkanı Yaşar Koca ise böyle organizasyonlardaki amaçlarının memurları bilinçlendirerek duyarlı olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Seminer sonunda MEVA Başkanı Yaşar Koca tarafından Dr. Kemal Çoşkun’a çiçek verdi.