LYS şampiyonu: Bu sistemde dershaneler öğrencilerin en büyük yardımcısı

Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) MF-4'te puan türünde bu yılın Türkiye 1.'si olan ve Hacettepe Tıp Fakültesi'ne yerleşen Mehmet Burak Kaya, mevcut eğitim sisteminin dershaneleri gerekli kıldığını ifade etti.

Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) MF-4’te puan türünde bu yılın Türkiye 1.’si olan ve Hacettepe Tıp Fakültesi’ne yerleşen Mehmet Burak Kaya, mevcut eğitim sisteminin dershaneleri gerekli kıldığını ifade etti. Gaziantep Kocatepe İlkokulu, Gaziantep TED Koleji, Adana Fen Lisesi ve Adana Final Anadolu Lisesi gibi başarılı okullarda okuyan Kaya, aynı zamanda 9 yıl dershaneye devam ederek, üniversite sınavındaki başarıyı elde etmiş. Dershanelerin kapatılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Kaya, Türkiye’de üniversiteye girişte Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sisteminin uygulandığını hatırlattı.

Kaya, bu uygulamada öğrencilerin çoktan seçmeli sorularla test edildiğini kaydetti. Haliyle öğrencilerin test tekniğini öğrenmek zorunda kaldığını vurgulayan Kaya, “Eğer bunu başaramıyorsa yüzde 90 başarısız oluyor. Okullarımızda ise test tekniğine YGS-LYS sistemine yönelik çalışmalar maalesef yetersiz. Bu konuda öğrencilerin en büyük yardımcısı kuskusuz dershaneler. Ben 9 sene dershaneye gitmiş biri olarak söylüyorum: Öğrenciler dershanede hem konuları pekiştirebiliyor hem de deneme sınavlarına girerek kendini test ediyor. Ve o psikolojiye hazırlıyor ki; bu bence en önemli etken. Ayrıca dershane kütüphanelerinde çalışma ortamı bulabiliyor. Böyle bir sistemde dershaneler öğrencilere büyük bir yardımcı. Ben de çok katkısını gördüm. Ayrıca özel okulda okumama rağmen dershaneye gittim ki; tüm diğer arkadaşlarım da dershaneye gidiyordu.” dedi.

DERSHANELER KAPATILIRSA ÖZEL DERS PİYASASINDA PATLAMA OLUR

Dershanelerin kapatılması halinde özel ders piyasasında patlama olacağını ifade eden şampiyon öğrenci, sistem değişmedikçe dershanelerin kaldırılmaması gerektiğinin altını çizdi. Parası olanların özel ders almaya yöneleceğini anlatan Kaya, “Maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocukları haliyle özel ders alamaz. Bu ortamda haksız rekabet önlenemez. Dershaneler özel derslere nazaran çok cüzi ücretlerle öğrencileri kabul ediyor. Bir şekilde aileler bunu karşılayabiliyor. Fakat dershaneler olmazsa yoksul aile çocukları bu maratonda eminim geride kalacaktır.” ifadelerini kullandı.