MACİT ÖZCAN: MERSİN’E HAKSIZLIK YAPILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan içini Haber Aktüel’e döktü.

Akdeniz’in parlayan kenti Mersin; mavi gökyüzünün yeşille kucaklaştığı bir şehir. “Mersin’de Belediye Başkanı olmak keyiflidir” diyoruz içimizden ve keyifli söyleşimize başlıyoruz…

Başkan, gecekondulardan yana şikâyetçi; Mersin de çarpık kentleşme istemiyor. Mersin’in geleceğinin çok parlak olduğunu düşünüyor.

Başkan Bey bir konuda da Mersin’e haksızlık yapıldığını düşünüyor. Hangi konuda; buyurun okuyun…!

Röportaj: Muaz Kalaycı, Genel Yayın Yönetmeni

— Mersin Belediyesi’nin ilk hedefi Mersin’i kurmak mı yoksa korumak mı?

Bir şeyi kurmak ancak onu koruduğunuz müddetçe anlam kazanır. 1999 yılında göreve başladığım günden bugüne kadar Mersin’i bir dünya kenti konumuna getirecek önemli projelere imza attık. Halen hayata geçirmek istediğimiz projeler mevcut. Bunları gerçekleştirdiğimiz ve sürekliliğini sağlayıp gelecek nesillere sapasağlam teslim ettiğimiz sürece misyonumuzu tamamlamış olacağız.

GECEKONDULAR ÇARPIK KENTLEŞMENİN DE İLK SİNYALLERİYDİ

— Göç bu toplumun acı bir gerçeği haline geldi. Göçten önceki ve göçten sonraki Mersin hakkında neler söylemek istersiniz? Göç Mersin’de neleri değiştirdi?

Mersin, Türkiye’nin en çok göç alan illerinden birisi. Özellikle 90’lı yıllarda kentimize yönelik büyük yoğunluğu olan göç dalgası, günümüzde azaldı. Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarından kaçan vatandaşlarımız Türkiye’nin birçok iline olduğu gibi Mersin’e de geldi ve yerleşti.

Elbette bu aşırı göç nüfus artışıyla birlikte istihdam sorununu da beraberinde getirdi. Aynı zamanda bu vatandaşlarımızın bir gecede inşa ederek oturmaya başladığı gecekondular, çarpık kentleşmenin de ilk sinyallerini verdi.

Terör olaylarının 90’lı yıllara nazaran azalması geri göçü başlattı ancak göçle Mersin’e gelen ve ikamet eden vatandaşlarımız halen çoğunlukta. Bu vatandaşlarımızın istihdamına ve barınmasına yönelik merkezi hükümetlerin büyük çaplı yatırımlar yapması gerekiyor. Çünkü bu mesele yerel yönetimlerin kısıtlı imkânlarıyla çözülecek düzeyde değildir.

MERSİN TERTEMİZ BİR DENİZE KAVUŞACAK

— Göreve geldiğiniz günden bugüne kadar Mersinlilerin hangi hayalleri gerçek oldu?

Türkiye’nin en uzun sahil parkını ki doğu-batı istikametinde 10 kilometreyi buluyor. Bunu gerçekleştirdik mesela. Törenlerin gerçekleştirildiği Cumhuriyet Alanı‘nı ve Atatürk Parkı‘nı revizyondan geçirdik. Türkiye’nin en büyük altyapı yatırımlarını hayata geçirdik.

Yine aynı şekilde Türkiye’de ilk 3’e girebilecek tam teşekküllü Spor Kompleksi projesini bitirdik. Mersin’i tertemiz bir denize kavuşturacak olan Atık Su Arıtma Tesisi inşaatına başlıyoruz. Düzenli katı atık depolama tesisi için tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve yargının kararını bekliyoruz.

Kent merkezinde ve 5216 sayılı yasa ile bize bağlanan tüm beldelerin içme suyu sorununu ve yol sorunlarını belli bir program dâhilinde çözüyoruz. Mersin’deki ulaşım sorununu en aza indirmek için yeni toplu taşıma araçları aldık ve almaya devam edeceğiz.

Hafif raylı sistem projemizin Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) yatırım programına alınmasını bekliyoruz. Her yıl düzenlediğimiz Uluslararası Mersin Festivalinde Türkiye’nin ünlü ses, tiyatro ve sinema sanatçılarını, ünlü gazeteci-şair ve yazarlarını Mersinlilerle buluşturuyoruz. Ayrıca sportif ve kültürel etkinliklere de büyük önem veriyoruz.

— Mersin’in geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mersin istikbali çok parlak bir şehir. Gerek konumu ve gerekse de iklim yapısıyla cazibe merkezi olmaya aday bir şehir. Gerekli destek verilmesiyle gerçekleştirilecek yatırımlar Mersin’i 5 sene içinde ilk 5 şehir arasına sokacaktır.

TURİZMDE ÜST SIRALARA ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ

— Turizm’in Mersin’e getirileri olduğu muhakkak. Bu getirilerin yanında turizmin Mersin’e verdiği ya da verebileceği zararlar da söz konusu mu?

Mersin turizm açısından maalesef komşusu Antalya‘nın gerisinde kalmıştır. Gerekli turizm hamlelerinin yapılması ile Mersin gerek sahili, gerekse de tarihi eserleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek konumdadır. Özellikle turizme büyük bir ivme kazandıracak Kazanlı-Seyhan projesine Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı bizi üzmüştür. Ancak Mersin’in turizm açısından üst sıralara tırmanması için gerekli mücadeleyi vermekteyiz.

GÖREVE BAŞLADIĞIM GÜN PARTİ ROZETİMİ BİR KENARA BIRAKTIM

— Yerel yönetimlerin siyasete bakış açısı hakkında neler söylemek istersiniz? Yerel yönetimlerin temel sorunu ve bu sorunun çözümü hakkındaki fikirleriniz…

Ben bir yerel yönetici olarak göreve başladığım ilk günden bu yana parti rozetimi bir kenara bıraktım ve tüm Mersin’i kucakladım. Hepimizin muhakkak bir partisi var ancak yerel yönetici olarak bana oy vermiş olsun olmasın tüm vatandaşlarıma hizmet götürmek benim en asli görevim. Genel yönetimlerin yerel yönetimleri ilgilendiren kararları konusunda elbette düşüncelerimizi açıklıyoruz ancak ikisi gerçekten birbirinden çok farklı. Merkezi hükümetlerin de parti ayrımı gözetmeden yerel yönetimlere eşit mesafede yaklaşması gerektiğini düşünüyorum.

MERSİN’E HAKSIZLIK YAPILDI

— Mersin, Ankara’dan umduğunu bulabildi mi?

Çöp konusunda Başbakan Erdoğan‘ın büyük desteği oldu ancak hafif raylı sistemde Mersin’e haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Nüfusumuz 1 milyondan az olduğu gerekçesiyle projemiz DPT’nin yatırım programına alınmadı ancak nüfusu bizden daha az olan Kayseri, Samsun, Eskişehir gibi illere ayrıcalık yapıldı. Bu konuda Ankara‘dan umduğumuzu bulamadık.

— Mersin’de yönetici olmanın en keyifli tarafı?

Gerçekleştirdiğimiz hizmetlerin ve projelerin halk tarafından sevilip takdir edilmesi en büyük sevincim.

ÖZEL HAYATIM KALMADI

— Yönetici olmak hayatınızda neleri değiştirdi? Bu anlamda nelerin değişmesini istemezdiniz?

Yönetici olduğum günden bu yana özel hayatım diye bir şey kalmadı. Aileme eskisi kadar zaman ayıramıyorum. Ancak işimi de severek yapıyorum. Çünkü yaptığım işin kutsallığına inanıyorum. Uzun süreli bir tatil yapmayı çok özledim.

…bitti