Madde bağımlıları suçu para için işliyor

Malatya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Murat Konan, yaptırdıkları bir araştırmaya göre, madde bağımlısı çocukların veya gençlerin suçu genelde para için işlediklerinin ortaya çıktığını kaydetti.

Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında çeşitli kurum müdürlerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda madde bağımlısı 10 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları açıklandı.

Toplantıda konuşan Konan, özellikle göç ile büyükşehirlere gelen yoksul ailelerin çocuklarının madde bağımlısı olmaya namzet olduğunu ifade ederek, bu konuda en önemli faktörlerden birinin arkadaş çevresi olduğunu vurguladı. Yapılan araştırmanın, madde bağımlısı çocukların hemen hepsinin cezaevine girip çıktığını gösterdiğini ifade eden Konan, “Bu çocuklar uçucu maddeleri temin etmek için paraya ihtiyaç duyuyorlar. Bu parayı elde etmenin yolunu ise hırsızlık veya gaspta buluyorlar.” dedi.

Madde bağımlısı çocukların ailelerinin maddi durumunun sıkıntılı olduğunu ve hemen hepsinin sosyal güvencesi bulunmadığının anlaşıldığını ifade eden Konan, bu çocukların defalarca evden kaçtıklarının da anlaşıldığını söyledi. Madde bağımlısı çocukların ailesinde evin büyük oğlunun önemli bir rolünün bulunduğunu ve genellikle onun örnek alındığını belirten Konan, “Madde bağımlısı çocuklar gündüzleri parklarda, internet kafelerde arkadaş çevreleri ile birlikte olurken, yatmaya ise tenha yerlere gittikleri anlaşılıyor. Bu çocukların okullarında ve mahallelerinde çeteleşme olduğu görülüyor. Suçları genellikle kullandıkları maddenin etkisinde iken işliyorlar.” diye konuştu.

Araştırmada ilginç sonuçlar da var. Madde bağımlısı çocuklar gelecekte iyi birer anne baba olacaklarına inanıyorlar.

Toplantıda ayrıca Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube ve Asayiş Şube Müdürlüğü görevlileri madde bağımlılığı konusunda açıklamalarda bulundular. Toplantıda ayrıca yapılacak konular görüşülürken toplantıların devam etmesi kararlaştırıldı.