Madde bağımlılığı karmaşık bir hastalık!

Elazığ Fırat Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta madde bağımlılığının karmaşık bir hastalık olduğu belirtildi.

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ile Bağımlılığı Engelleme ve Eğitim Vakfı tarafından birlikte düzenlenen konferensta gençliğin madde bağımlılığını engelleme, eğitiminin önemi vurgulandı.

Bağımlılığı Engelleme, Mücadele ve Eğitim Vakfı Ergen Psikiyatristi Dr. Gürkan Odabaşıoğlu, bağımlılığın karmaşık bir hastalık olduğunu belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü, bağımlılığı maddeyi devamlı kullanmak için engellenemeyen bir istek ile karakterize olan bireye ve topluma kronik veya periyoduk zararları olan bir durum olarak açıklamaktadır.” dedi.

Bazı gençlerin madde kullanımını bir problem olarak dahi görmediğinin üzerinde duran Dr. Gürkan Odabaşıoğlu, bu kişilerin motivasyonlarının düşük olduğunu ve aynı zamanda mental, travma ve suç gibi problemlerle sıklıkla karşılaştıklarını anlattı.

Madde kullanımındaki tedavide bir çok sistemin göz önünde bulundurulması gerektiğini vugulayan Odabaşıoğlu, “Fiziksel bağımlılık bedenin sürekli madde isteme durumudur. Psikilojik bağımlılık ise, kullanılan maddeyi bırakmaya karşı zihinsel bir iradesizlik durumudur.” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda gençler arasında madde kulanımındaki artışa dikkat çeken Dr. Gürkan Odabaşıoğlu, bu konuda çalışmaların olmasına rağmen, gerçeği yansıtacak bilgilere sahip olunamadığına vurgu yaptı.

Özellikle uyuşturucu kullanımının büyük tehlikeler içerdiğinin üzerinde duran Dr. Odabaşıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşamda en az bir kez kullanma oranı bazında yüzde olarak, sigara 55, uçucu made 5, alkol 45, eroin 2.5, esrar 4 ve ecstasy yüzde 2.5 oranındadır. Uyuşturucu ise önüne geçilemeyecek dereceye gelinceye kadar kullanımı en zor anlaşılanlardan biridir.”

Uzun süre uyuşturucu kullanan kişilerin ilk aşamada hastane tedavisi görmeleri gerektiğine işaret eden Dr. Gürkan Odabaşıoğlu, gençlerde madde bağımlılığının sebeplerini ise “Arkadaş baskısı yüzde 27, sorunlardan kaçmak 26, beğenilmek 24 ve eğlenmek ise yüzde 25 olarak saptanmıştır.” şeklinde sıraladı.

Gençlerin yaşadığı madde bağımlısı sorunundan kurtulmalarının başında ise sağlam aile bağlarının geldiğinin altını çizen Dr. Gürkan Odabaşıoğlu, “Ebeveynler çocuklarıyla içli dışlı olmalı. Anne baba çocuklarının arkadaşları ve ne yaptıklarını kontrol etmeli. Ayrıca ailede kuralların açık olması ve herkesin bunlara uyması gerekmektedir.” diye konuştu.

Dr. Gürkan Odabaşıoğlu, bunun yanında okullarda kurulan kulüpler gibi etkinliklerin yanısıra doğru bilgilendirmenin de madde kullanımından uzaklaştırmada büyük ölçüde faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Konferansa Vali Yardımcısı Kadir Okatan, dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.