Madde bagimlisi olarak girdikleri cezaevinde tiyatrocu oldular

GAZIANTEP - Gaziantep'te çesitli nedenlerden dolayi isledikleri suçlarla hapse düsen tinerci gençler, cezaevinden tiyatrocu olarak çikti.

Kendi kogusunda kalan gençlere tiyatro hakkinda bilgiler veren Dogan, onlara kuracagi grupta rol almalari için de teklifte bulundu. Tiyatro konusunda birikimi olmayan madde bagimlisi gençler, 3-5 ay süreyle Dogan’dan tiyatro dersleri aldi.

Cezaevinde tiyatro grubu olusturuldugunu haber alan diger gençler de cezaevi müdürlügüne dilekçe yazarak bu gruba dahil olmak istediklerini bildirdi.

Cezaevi Müdürlügü’nden olumlu cevap alan gençler, kendilerini Murat Dogan’in tiyatro grubunda buldu. Tiyatro oyunuyla biraya gelen 21 genç, aylarca hem tiyatro egitimi aldi, hemde kullandiklari maddelerden kurtulmak için tedavi gördü.

Disariya çiktiklarinda Murat Dogan ile bulusan gençler, daha önce içinde bulunduklari hayati tiyatroya yansitti. Yasadiklari korku dolu günleri sahneden yansitan gençler, artik eski günlerini düsünmek dahi istemiyor. Amaçlarinin sokaklarda yasayan çocuklari kurtarmak oldugunu söyleyen tiyatrocu gençler, ileriki günlerde Gaziantep halkina daha güzel oyunlar sunmak için çalisiyor.

Cezaevinden tiyatrocu olarak çikan 21 gencin de birçok ortak yönleri var. Hemen hepsi madde bagimliligina ‘Bir kereden ne çikar’ düsüncesiyle baslamis. Sokaklarda yillarca kullandiklari balinin hayatlarini karartigini söyleyen gençler, çocuklara bir tavsiyede bulunuyor; ”Bir kereden ne çikar demeyin bir kereyle baslar devami gelir.”

Gaziantep Sokak Tiyatrosu kurucusu Murat Dogan, gençlerle cezaevinde tanismis. Onlara, tiyatro konusunda aylarca egitim verdigini söyleyen Dogan, grubunun su ana kadar hiç bir yerden destek almadan kendi yaginda kavruldugunu kaydediyor.

Gençlerin cezaevinden çiktiktan sonra kendilerini boslukta buldugunu ifade eden Dogan, onlarla tek tek görüsüp tekrar ekibine kattigini belirtiyor. Dogan, tiyatrocu arkadaslarinin Türkiye’ye örnek olacagini kaydediyor.

Genç tiyatrocu, cezaevinde tiyatroya baslayan gençlerin sanatlarinda kendilerini gelistirip Gaziantep’i, il disinda temsil edecegini vurguluyor. Cezaevinde Murat Dogan ile tanistiktan sonra hayatinin degistigini anlatan Mehmet Çelik, ”Murat hoca, bin 500 kisilik cezaevinde bizlere firsat sundu. Cezaevinde kaldigimiz süre içinde oyunlarimizi mahkum arkadaslarimiza oynadik. Cezaevinden çiktiktan sonra Murat Dogan beni buldu. Daha önce her türlü uyusturucu aliskanligim vardi. Simdi hiç bir aliskanligim kalmadi. Tek istegim, resmi ve sivil kuruluslar grubumuza destek olsun.” diyor.

Cezaevinde tiyatro ile tanisanlardan biri de Murat Özpekmezci. 2001 bir yilinda isledigi bir suçtan dolayi 4 yil hüküm giymis. Cezaevinde bulundugu günlerde, bir grup gencin tiyatro egitimi aldigini haber almis. Kendisininde bu gruba katilmak istedigini cezaevi müdürlügüne dilekçeyle bildiren Özpekmezci, yazinin kabul görmesiyle tiyatrocu gençlerle tanismis. Özpekmezci, kisa sürede sergiledigi basarili oyunlarla tiyatroda tesekkür belgesi de almis. Özpekmezci’nin hayali, cezaevinde tanistigi tiyatroyu ömrünün sonuna kadar oynamak.

Genç tiyatrocular, haftanin belirli günlere Gaziantep Il Halk Kütüphanesi Toplanti Salonu’nda biraraya gelerek provalara yapiyor. Onlarin tek istegi, gruplarinin devam etmesi için resmi ve sivil kuruluslarin kendilerine destek olmasi.