‘Madde kullanımının en önemli sebebi arkadaş baskısı’

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, gençlerin madde kullanımına karşı mücadele ile ilgili sunum yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, gençlerin madde kullanımına karşı mücadele ile ilgili sunum yaptı. Sunumda gençlerin zararlı maddeye alışmasındaki en önemli etkenin arkadaş ortamı olduğu belirtildi.

İstanbul emniyet Müdürlüğü, ‘Hedef Sensin, Madde Kullanımına Hayır’ sloganıyla proje başlattıklarını açıkladı. Projede tiyatro gösterileri, sosyal aktivite projesi, talebe yönelik önleme çalışması, çocuğu madde kullanan ailelerin eğitimi gibi 19 farklı eğitim programı geliştirildiği ifade edildi.

Konuyla ilgili sunum yapan Madde Kullanımıyla Mücadele Büro Amiri Komiser Uğur Evcin, “Madde kullanımına bir genç başlıyorsa bunun en önemli sebebi akran baskısıdır. Eğer bir genç madde kullanmıyorsa bunun da en önemli sebebi aile desteğidir. Eğer bir genç maddeye başlıyorsa onun çevresindeki arkadaşı tarafındandır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken şey gencin arkadaşları ve bulunduğu sosyal çevredir.” ifadelerini kullandı.

Pilot okullarda madde bağımlılığına karşı kitap hazırladıklarını belirten Evcin, “14 haftalık bir ders programı hazırladık. Pilot okullarda bunun çalışması yapılacak. Öğrenci ve bir de öğretmen için kitap hazırlandı. Bu kapsamda öğrencilere anlatılacak. Diğer bir konu madde kullanımını doğru mesajlarla anlatabilmek için her devlet lisesine afişler ve kitapçıklar vererek, bunun yanında İSMEK’e ulaşarak aileler nerede vakit geçiyorsa onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Ya da gençlerin bulunduğu ortama girerek onlara ulaşmaya ve anlatmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.