Maden ocaklarında kaza sayısı azaldı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) kömür ocaklarında son dönemlerde alınan önlemlerin, kaza ve ölüm sayısını azalttığı bildirildi.

TTK Genel Müdürlüğü istatistik verilerinden alınan bilgiye göre, söz konusu yıllarda kuruma bağlı müessese müdürlüklerinden Kozlu, Armutçuk,Amasra, Karadon ve Üzülmez kömür ocaklarında göçük, grizu ve kömür patlaması, karbonmonoksit zehirlenmeleri, metan gazı ve karbondioksit boğulmaları gibi kazalar sonucu 1955-2006 yıllarındaki iş kazalarında 2 bin 670 işçi öldü, 319 bin 792 işçi yaralandı.

Kazalarda en az ölüm 3 işçi ile 2006’da, en fazla ölüm de grizu faciasının yanı sıra diğer kazalarla birlikte 277 işçinin yaşamını yitirdiği 1992’de yaşandı.

TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda gerçekleştirilen yatırım ve önlemlerle kurumlarındaki kazaların azaldığını bildirdi.

Taş kömürü kurumunda yaklaşık 11 bin işçinin istihdam edildiğine işaret eden Dağdelen, şunları söyledi:

”Özellikle 1999’dan itibaren ölümlü ve yaralanmalı kazaların sayısı azaldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği yönündeki alınan önlemler de bunda etkin rol oynamıştır. Yer altı madenciliğinin çok zor koşullar altında yapılmasına karşın her zaman olduğu gibi hedefimiz ‘sıfır’ iş kazasıdır. Bu amacımıza ulaşmamız için işçilerimizin eğitiminin yanı sıra teknolojik altyapımızı güçlendirmeyi sürdüreceğiz.”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Denizer de yaptığı açıklamada, kurumda son yıllarda alınan emniyet tedbirlerinin sevindirici olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

”Geçmişten bu yana yaşanan iş kazaları birçok madencinin ocağını söndürdü. Ancak, son yıllarda kazalarda yaşanan belirgin düşüş yeni acıların yaşanmasını azaltıyor. Dileğimiz, ocaklarda üzücü olayların tekrarlanmamasıdır. Madencilerin sağlıklı ve güvenli koşullarda üretim yapmaları bizim en önemli önceliğimizdir. ”