‘Madenler her kilometre kareden alınan numunelerle bulunuyor’

Maden Tetkik Arama 4. Bölge Müdürü Hacı Büyükgıdık, madenlerin her kilometre kareden alınan numuneler ile bulunduğunu kaydetti.

Bu numuneler rastgele değil, dere yataklarından alınır. Yağmur ve kar sularıyla dağlardaki kırıntılar dere yatağında buluştuğu için aldığınız numunelerden, o bölge hakkında bilgi edinebiliyoruz. Ondan sonra daha detaylı çalışmalar yapılıyor. Rezervleri de sondajlarla tespit etmekteyiz. Petrol arama çalışmaları geçmiş yıllarda oldu. Yaklaşık 4 bin metreye kadar inilmiştir. Ancak petrol bulunmamıştır. Buna rağmen hala ümidimiz var.” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin tek profilit madeninin Pütürge ilçesinde olduğunu belirten Büyükgıdık, profilit madeninin seramik, boya, ilaç ve bir çok kimya sanayisinde kullanıldığına işaret etti. Bu önemli madenin yaklaşık olarak 20 milyon ton rezervi bulunuyor. Büyükgıdık madenin işletmesini özel sektörün yaptığını vurguladı. 2005 yılında Maden Tetkik Arama Enstitüsü Malatya Bölge Müdürlüğü olarak 9 proje üzerinde çalıştıklarını belirten Büyükgıdık, MTA’nın büyük projeleri arasında Elazığ-Sivrice bakır, altın, kurşun, sondajları bulunduğunu vurgulayarak, iki yıldır devam eden bu projeden ümitli olduklarını, bir takım değerler bulacaklarına inandıklarını kaydetti. Yine bu proje kapsamında, Hekimhan’dan Kemaliye’ye kadar çalıştıklarını belirten Büyükgıdık şunları söyledi:
“Bu etüt ve jeokimya düzeyinde buradan olumlu analiz neticeler gelirse çalışmaları daha da detaylandırarak devam edeceğiz. Yine bu proje kapsamında Yeşilyurt’dan Çelikhan’a doğru çalışmalarımız oldu. Bu bölgelerden de analizler topladık.”
Büyükgıdık, “Bir diğer projemiz Malatya’nın güneyine doğru 1/25 bin ölçekli jeolojik harita yapımıyla ilgiliydi. Bu çalışmayı da bitirdik. Seneye bu proje yine devam edecek, diğer projeyle birlikte. Hekimhan’dan Kemaliye’ye hatta Divriği’ne kadar çalışacağız. Jeolojik haritalardada Malatya’nın kuzeyini, Hekimhan taraflarını çalışacağız.” dedi.
Malatya’nın maden açısından ne fakir ne de zengin bir konumda olduğunu ifade eden Büyükkıdık açıklamalarına şu şekilde devam etti. “Bilindiği gibi Hekimhan tarafında demir madeni, özelleşme kapsamındaydı ve özelleşti. Erdemir’in eline geçti. Onun dışında Kuluncak civarında krom, kurşun, çinko, ve demir var. Pütürge’de profilit var. Profilit Türkiye’de sadece Pütürge’de var. Profilit; seramik, boya, ilaç ve bir çok kimya sanayisindede kullanılan önemli bir maden. Yaklaşık olarak 20 milyon ton rezervi var. İşletmesini özel sektör yapmaktadır.” Hekimhan Yama dağları civarında uranyum madeni bulunduğu söylemlerinin doğru olmadığını belirten Büyükgıdık, “Kuluncak civarında florit var. Florit’in üzerinde yaklaşık 7 cm kalınlığında 500-600 metre uzunluğunda Toryum var. Ancak çıkarılması çok ekonomik değil”. şeklinde konuştu.