MADO Türkiye’de ilk defa keçi sütü fabrikası kuracak

Kahramanmaraş dondurmasını tüm dünyaya tanıtan MADO, şimdi de keçi sütü fabrikası kurmak için çalışmalara başladı.

MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, yaptığı açıklamada, uzun zamandır bu projeyi düşündüğünü belirterek, İsveç’ten getirilecek olan saanen keçileri ile Türkiye’de ilk defa keçi sütü fabrikası kuracaklarını söyledi. Saanen keçilerinin sütünün sağlıklı ve lezzetli olması nedeniyle özellikle çikolata üreticileri tarafından talep edildiğini kaydeden Kanbur, bu keçilerin ağaç yapraklarını kemirmemesi ve yerde otlaması nedeniyle orman dostu olarak da bilindiğini ifade etti.

Dünyanın keçi sütüne büyük önem verdiğini vurgulayan Kanbur, Kahramanmaraş’a kuracakları fabrikada üretecekleri ürünleri iç ve dış piyasaya süreceklerini anlattı. Kanbur, “Saanen keçilerinin sütünü Kahramanmaraş’ta, kuracağımız entegre tesislerde işeyeceğiz. Yöresel peynir ve süt ürünlerini daha da çeşitlendireceğiz. Elde edilen ürünlerini iç ve dış piyasaya sunacağız” şeklinde konuştu.

İşe ilk olarak damızlık keçi getirmekle başlayacaklarını ifade eden Kanbur, “Önce damızlık getireceğiz. Daha sonraki hedefimiz, 2 yıl içerisinde 10 bin saanen keçisini kırsal kesimdeki vatandaşlarımıza dağıtmak olacak. Köylere giderek toplama istasyonları kuracağım. El değmeden sağma makineleri ile sütü toplayacağım. Artık, Avrupa ve dünya standartlarına ulaşmamız şart” diye konuştu.

İsveç’ten getirilecek keçileri köylülere ücretsiz dağıtacağını anlatan Kanbur, şöyle devam etti: “Keçilerin yemini de ben vereceğim. Onlar sadece keçiye bakacaklar ve sütü de kilogram başına 100 kuruştan bana satacaklar. Böylece köydeki vatandaşımız para kazanmış olacak. Ailede bir kişiyi de sigortalı yapacağız. Köydeki muhtar ve heyeti bu vatandaşlara kefil olacak. Ben de bankaya kefil olacağım.”

Dünya Süt Birliği’nden de kredi talebinde bulunduğunu anlatan Mehmet Kanbur, “Yeni bir ekip kurduk. Keçi sütü dünyada ilaç olarak satılıyor. Kahramanmaraş’ı keçi sütünde marka yapmak istiyoruz. Kahramanmaraş dondurmasının markalaşması MADO ile gerçekleşti. Sütü de marka yapmak istiyoruz. Burada marketlerini de kuracağız. Keçi sütüne ilgi artacak. Çünkü anne sütüne en yakın süt keçi sütüdür” dedi.

Saanen keçisinin ormana zarar vermediğini kaydeden Kanbur, şöyle devam etti: “Çok rahat bir hayvan. Alplerde de yetişiyor Kahramanmaraş’ın ovasında da. günde 4-5 litre süt veriyor. Çevre koşullarına adaptasyonu çok kolay bir hayvan. Ayrıca birinci yıl bir, ikinci yıl ikiz, üçüncü yıl üçüz doğuruyor. Oğlakları çok pahalı. Kısaca keçinin mercedesi bu.”