Mafya dünyasında bir talihsiz

Slevin’in (Josh Hartnett) hayatı hiç iyi gitmemektedir: Yaşadığı binanın mühürlenmesine karar verilmiştir, bir soyguncuya kimliğini kaptırmıştır ve kız arkadaşını başka biriyle görmüştür.

Haham (Sir Ben Kingsley) ve Patron (Morgan Freeman) New York’un yeraltı suç dünyasının iki saygın ve korku uyandıran mafya babasıdır. Bir zamanlar ortak olan iki adam şimdi birbirlerinin en büyük düşmanıdır ve operasyonlarını aynı caddede karşılıklı malikanelerinden yürütürler. Ellerinde tuttukları güce rağmen, paranoyanın esiridirler ve son 20 yılda kalelerinden bir kez olsun çıkmamıştırlar. Ancak iki adam arasındaki gerginlik tırmanmaktadır. Patron, oğlunun ölümünün intikamını almak için Haham’ın oğlunu öldürmeyi planlamaktadır. Ama bunun bir infaz olduğu anlaşılırsa, üçüncü dünya savaşı çıkacağından, Patron bu sorunu çözmek için ünlü kiralık katil Goodkat’i (Bruce Willis) tutar. Goodkat’in planı basittir: Patron’a yüklü miktarda borcu olan bir kumarbaz bul ve onu borcuna karşılık Haham’ın oğlunu öldürmeye mecbur bırak. Hedefleri kim midir? Nick Fisher.

Bu arada Nick Fisher’ın dairesinde Slevin, bir fincan şeker istemek için kapısını çalan güzel ve hayat dolu komşusu Lindsey’yle (Lucy Liu) sohbet etmekle meşguldür. Lindsey’nin ardından kapıyı çalansa Patron adına Nick Fisher’ı almaya gelen fedailerdir. Tüm itirazlarına rağmen, Slevin’in aradıkları kişi olmadığına bir türlü inanmazlar ve onu Patron’un malikanesine götürürler. Patron teklifini net bir şekilde ortaya koyar: Slevin, Haham’ın oğlunu öldürdüğünde, borcu silinecektir. Slevin kısa süre sonra da Haham’ın adamları tarafından tartaklanır; çünkü onlar da kendisini Nick Fisher sanmışlardır. Nick’in Haham’a da oldukça yüklü miktarda borcu vardır. İki mafya babasına yaptığı gezilerin ardından Slevin, aralarında Brikowski’nin (Stanley Tucci) de bulunduğu, New York’un en iyi dedektiflerince takibe alınır. Slevin ve çok yakınlaştığı Lindsey, çemberin daraldığını hisseder. Genç adamın bu yanlış kimlik kıskacından kurtulmak için bir şey yapması gerekmektedir; belki akla gelmeyecek bir şey.

Paul McGuigan’ın yönettiği “Şanslı Slevin”, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, karanlık suç ve intikam dünyasında geçen dolambaçlı, şaşırtmacalı, sıra dışı bir gerilim.

ŞANSLI SLEVIN

Yönetmen: Paul McGuigan

Oyuncular: Josh Hartnett, Morgan Freeman, Ben Kingsley, Lucy Liu, Bruce Willis