Maganda terörünü önlemek için başlatılan projeye destek için silahını bıraktı

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü'nün düğünlerde ve spor müsabakalarında maganda terörünün önüne geçmek amacıyla iki yıl önce başlattığı 'Silahsız Hayat Sahasını Yüzde 155 Deste

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü’nün düğünlerde ve spor müsabakalarında maganda terörünün önüne geçmek amacıyla iki yıl önce başlattığı ‘Silahsız Hayat Sahasını Yüzde 155 Destekliyorum’ projesi ilk meyvesini verdi. Projeyi duyan Rahmi Kılıç isimli turizmci, İl Emniyet Müdürlüğü’ne silahını teslim etti. 50 yaşındaki Kılıç, barış ve huzur için herkesi silah bırakmaya davet etti.
Samsun Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü’nün düğünlerde ve spor müsabakalarında maganda terörünün önüne geçmek amacıyla 2009 yılında uygulamaya koyduğu ‘Silahsız Hayat Sahasını Yüzde 155 Destekliyorum’ projesi sürüyor. Proje kapsamında şehrin kırsal kesimlerindeki okullarda ve kıraathanelerde broşürler dağıtarak halkı bilinçlendirmeye çalışan toplum polisleri, hedef kitleyi genişletmiş, kuaför ve fotoğraf stüdyolarını bilgilendirici afişlerle donatmıştı. Gelin ve damatlar da düğünlerinde silah atılmamasının engellemeleri konusunda ayaküstü uyarılmıştı.
Ailesiyle birlikte tatil için Bodrum’dan Samsun‘a gelen turizmci Rahmi Kılıç, Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü’nün çalışmasını gazetelerde öğrenince silah bırakmaya karar verdi. Şubeye gidip proje hakkında detaylı bilgi alan Kılıç, polis ekipleriyle birlikte İl Emniyet Müdürlüğü Ruhsat İşlemleri Şube Müdürlüğü’ne geldi. Burada James Bond filmlerinde kullanılan Wolter marka silahını polis memurlarına teslim etti.
    Emniyet binası çıkışında projeyle ilgili düşüncelerini dile getiren Rahmi Kılıç, “Tatil için Samsun‘a geldim. Bodrum’da turizm işiyle uğraşıyorum. Maganda terörüne karşı Toplum Destekli Şube Müdürlüğümüz tarafından başlatılan bir projeyi gazetelerde okuyarak öğrendim. O haberi okuyunca müdürümle görüştük ve kampanyaya destek vermek için silahın vatanı koruyan insanların üzerinde olması gerektiğine inandığım için silahımı müdürümüzün huzurunda teslim ettim.” dedi.
Herkesi silah bırakmaya davet eden Kılıç, “Herhangi bir düğünde, asker uğurlamasında veya başka bir sevincimizde bu silahları kullanmamak üzere bütün duyarlı vatandaşları müdürümüzle beraber bu kampanyaya davet ediyoruz. Rahat bir şekilde evime gidiyorum. En azından bundan sonra böyle olayların da önüne geçmiş olunur. Duyarlı herkese diyorum ki silahını gelsin teslim etsin.” ifadelerini kullandı.
    Toplum Destekli Polis Şube Müdürü İlker Bozkurt ise projenin devam ettiğini belirterek, il merkezinde bulunan kuaför, fotoğraf stüdyoları, çeyiz mağazaları ve düğün salonlarına afişler asıp broşürler dağıtarak halkın bilinçlendirmeyi sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.